„Tak toto je KITT,“ pomyslel som si, keď som prvý krát videl nové dielo Franka Rinderknechta. Zobral Teslu Model S a vytvoril štúdiu, ktorá približuje nezadržateľne sa blížiace autonómne autá. Rinspeed XchangE sa s vami síce neporozpráva ako filmový KITT, ale spríjemní cestu do práce, alebo na výlet. Už nebudete musieť šoférovať, po ceste vybavíte emaily, alebo si pozriete film. Ak máte chuť jazdiť, XchangE vám brániť nebude.

Rinspeed si myslí, že budúcnosť patrí autonómnym elektromobilom. Jeden zobral a vytvoril štúdiu, aby nám ukázal ako by to mohlo vyzerať.

Budúcnosť patrí elektromobilom. Myslí si to aj Rinspeed a preto si za základ svojho projektu vybrali snáď jediné použiteľné elektrické auto, Tesla Model S. Švajčiarske štúdie nikdy nevyzerali ako sériovky, preto aj teraz dopriali autu vizuálnu premenu pod taktovkou Mansory. Ak čakáte niečo uletené, tak vás sklamem, tentoraz sa držali na uzde. Pre XchangE pripravili decentný bodykit, ktorý doplnili 20-palcovými diskami Borbet. Veľmi zaujímavo vymysleli strechu auta. Použili veľké plexisklo, ktoré podsvietili pomocou 358 individuálne kontrolovaných LED. Dokážu tak meniť farbu strechy vo všetkých odtieňoch dúhy.

Rinspeed vidí budúcnosť v autonómnych elektromobiloch

XchangE nie je o exteriéri, ale hlavne o posádke a multifunkčnej kabíne. Každého, kto rád jazdí určite zaujme volant. Rinspeed použil systém drive-by-wire, takže už žiadna volantová tyč a mechanické ovládanie. Všetko riadi počítač, ktorému pomocou volantu a pedálov poviete, čo má robiť. Auto dokáže rozpoznať, kto práve šoféruje tým, že sníma vodičove odtlačky rúk. Potom prispôsobí ovládanie na základe uloženého profilu. Ak vás jazdenie prestane baviť, môže šoférovať za vás. Volant sa presunie do stredu, aby ste mali viac miesta.

Ak nechcete šoférovať, volant sa presunie do stredu.

Palubnú dosku navrhli ako jeden veľký displej so šírkou 1,2 m. Používateľské rozhranie postavili na technológii HTML5. Nájdete v ňom všetko, od základných informácií ako rýchlosť, či vzdialenosť cieľa, cez zábavu, až po komplexný informačný systém s prístupom na internet pomocou LTE a aktuálnymi udalosťami na vašej trase. Auto stále komunikuje s Cloud službami, ktoré spracovávajú aktuálne dáta a poskytujú čerstvé informácie v reálnom čase. Už nie ste odkázaný na dopravný servis, ktorý vám dá informácie vo väčšine prípadov neskôr, ako by ste si želali. Novinky máte hneď po ruke, zápchy, obchádzky, plus zaujímavé miesta pozdĺž trasy. Všetko práve vtedy, keď to potrebujete.

Obchádzka? Nevadí, Rinspeed XchangE vie kadiaľ má ísť.

Auto už nebude len dopravný prostriedok. Frank Rinderknecht má víziu, ktorá nás odbremení od dlhého šoférovania a spríjemní nám cestovanie najnovšími technológiami.

Šoférovať na dlhej trase po diaľnici zvykne byť nudné. V Rinspeed XchangE jednoducho zmeníte konfiguráciu sedadiel, necháte auto šoférovať a môžete sa zabávať. Sedadlá môžete usporiadať na 20 spôsobov. Ako centrum zábavy poslúži Ultra HD displej s 4K rozlíšením v zadnej časti kabíny. Či už si pustíte film, zahráte hru, len tak pochatujete s kamarátmi, alebo prečítate novinky na TopSpeed.sk.

Počas cesty nemusíte len šoférovať

Rinspeed chce konceptom ukázať, že individuálne cestovanie autonómnym autom je atraktívnejšie ako letecká, vlaková, či diaľková autobusová doprava. XchangE premiérovo ukážu na autosalóne v Ženeve. Tak čo, tešíte sa na autá budúcnosti?

Rinspeed XchangE vie, ako urobiť cestu autom atraktívnu

Zdroj: autoblog.com