V Českých mestách zavládne najneskôr do 12 mesiacov ekologický raj. Aspoň to by si ľudia mali myslieť. Česká vláda schválila vykonávací predpis, ktorý je zárukou toho, že do jeného roka dostanú mestá a obce možnosť zriaďovať nízkoemisné zóny. Naši severozápadní susedia sú ďalší, ktorí budú platiť nezmyselné poplatky za vjazd do centier miest.

V Londýne síce platia nízkoemisné zóny, no smogu je to jedno.

Nebojte sa, bude horšie. Podobné zóny už existujú v niektorých krajinách západnej Európy. Spomeniem napríklad Nemecko alebo Veľkú Britániu. Ekologické vlády vytlačili z centier miest dopravu, ktorá nespĺňa ekologické limity. Zabudli však na to, že nemajú vlastný vzduch. Ekologický prínos je minimálny. Jediné čo funguje je vyberanie poplatkov z vreciek vodičov. Potvrdzujú to aj zistenia najznámejšieho autoklubu ADAC a prieskum nezávislej organizácie Health Effect Institute. Českej vláde to však nevadí a chce využiť novú príležitosť, ako vybrať od ľudí ďalšie peniaze. Na Slovensku sa príliš netešme. Je len otázkou času, kedy naša vláda zavedie rovnakú možnosť poplatkov.

 

Benzínové autá budú v Českej republike rozdelené len do 2 kategórií. Tie, ktoré sú vyrobené pred rokoch 1993 nedostanú žiadnu nálepku (alebo ak chcete plaketu) a vjazd budú mať zakázaný úplne automaticky. Novšie autá dostanú po zaplatení jednotného poplatku 80 korún zelenú nálepku.

Slovensko nebude výnimkou. Nízkoemisné zóny prídu aj k nám a pravdepodobne ich nezastavia žiadne prieskumy, výskumy a zistenia, že ich účinok je absolútne zanedbateľný.

V tomto prípade nejde o nič iné, ako o výpalné.

Dieselové motory to budú mať komplikovanejšie. Autá s agregátmi, ktoré spĺňajú normu Euro 1 nedostanú žiadnu plaketu. Euro 2 bude ocenené červenou plaketou a Euro 3 žltou. Zelenú si budú môcť kúpiť majitelia, ktorých autá spĺňajú normu Euro 4 a vyššiu.

 

Nálepky však vyzerajú inak ako napríklad tie Nemecké. Zatiaľ nie je jasné či tieto krajiny budú svoje nálepky navzájom uznávať. Okrem ekologického rozmeru má toto opatrenie aj vytlačiť autá z mieste preto, aby v nich bolo jednoducho viac miesta. A ako sa to dá najjednoduchšie? Spoplatnením. Vybudovanie cyklochodníkov, zlepšenie, zrýchlenie a spresnenie MHD je jednoducho príliš komplikované, drahé a neprinesie to žiadne peniaze do rozpočtu.

 

Zdroj: autoforum.cz

Prečítajte si aj: Do Čiech prichádza ECO výpalné v preukázateľnom nezmysle. Čaká nás tiež?