Autosalón v Paríži sa už blíži a automobilky začali pomaly odhaľovať stroje, ktoré sa chystajú ukázať. Citroen privezie okrem novej generácie typu C3 aj koncept veľmi zaujímavý Cxpercience. Ten predstavuje luxusný hatchback, ktorý naznačuje dizajnové smerovanie značky a možno aj budúci luxusný model.

 

V útrobách konceptu nájdeme hybridné ústrojenstvo. Benzínový motor ponúkne cca 147 kW (200 koní) a elektromotor pridá ďalších 80 kW (109 koní). Kombinovaný výkon je 220 kW (300 koní).

Citroen Cxperience je netradičný, ale vydarený! Čo myslíte?

Koncept Cxperience má na dĺžku až 4,85 metra, výška dosahuje len 1,37 metra a na šírku má rovné dva metre. Rázvor má hodnotu troch metrov. 5-lúčové disky kolies majú 22 palcov. Tradičný dvojitý šíp natiahli dizajnéri až k predným svetlám. Tie využívajú technológiu LED s natáčaním. Cxperience dostal aj aktívne klapky v prednom nárazníku. Tie usmerňujú prúdenie vzduchu a zlepšujú aerodynamiku a chladenie. Pre zlepšenie obtoku vzduchu tu klasické spätné zrkadlá nahradili kamery.


Koncept má tiež netradičné dvere, ktoré sa otvárajú od seba. Logicky tu tak nenájdeme ani B-stĺpik. Pasažierom sediacim vzadu to má uľahčiť nastupovanie. Interiér je poriadne futuristický. Nájdeme tu štyri veľké žlté kreslá. Kabíne dominuje okrem žltej farby aj drevený obklad. Volant má hranatý tvar a uprostred palubnej dosky nájdeme aj extrémne široký 19“ dotykový displej. Mnoho tlačidiel tu nehľadajte. Kabína pôsobí uhladeným a kvalitným dojmom.

 

Interiéru dominuje žlté čalúnenie, drevo a jednoduché línie

V útrobách konceptu nájdeme hybridné ústrojenstvo. Benzínový motor ponúkne cca 147 kW (200 koní) a elektromotor pridá ďalších 80 kW (109 koní). Kombinovaný výkon je 220 kW (300 koní). Výkon prenáša na kolesá 8-stupňová prevodovka ZF. Elektrický dojazd plug-in hybridu je do 60 km. Batéria má kapacitu 13 kWh.


Aj keď ide len o koncept môže toto auto naznačovať budúcu podobu typu C6? Predsa len Francúzi sú známi tým, že sa neboja experimentovať. Veď si stačí spomenúť na nekonvenčný typ Cactus.