Jazdné vlastnosti sú najväčšou devízou Focusu. Inžinierom sa podarilo oproti minulej generácii vylepšiť komfort podvozku pri zachovaní hravého charakteru. Podvozok takmer nepozná slovo nedotáčavosť.
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ford vyrábal druhú generáciu Focusu od roku 2004 do roku 2011 až v piatich karosárskych verziách. Trojdverový a päťdverový hatchback, kombi, sedan a kabriolet. Športovo zameraný model ST prišiel do výroby v roku 2005 s 5-valcom od Volva. V roku 2009 prišla ešte ostrejšia verzia s označením RS a samosvorným diferenciálom. Modernizácia prišla v roku 2007. Verzie ST a kabriolet upravili o rok neskôr.

Topspeed test jazdenky Ford Focus Mk2

Focus Mk2 poteší jazdnými vlastnosťami

Dizajn


Oproti prvej generácii má dvojkový Focus jednoduchší dizajn. Pre niekoho až príliš jednoduchý. Druhá generácia narástla oproti predchodcovi do dĺžky o 168 mm. 5-dverový hatchback má rozmery  4342 mm x 1840 mm x 1500 mm. Rázvor má na segment C nadštandardnú hodnotu 2640 mm.
 

Dizajnéri urobili v interiéri výbornú prácu, keď nevzhľadný interiér z prvej generácie nahradili kvalitnejším. Dostali sa tu aj lepšie materiály, no na špičku triedy sa však Focus II nechytá. Do prednej časti sa zmestia aj dvojmetrové postavy, vzadu počítajte s maximálnou výškou 185 cm. Základným sedačkám musím vytknúť slabé bočné vedenie a vysoký posed. Tiež im chýba bedrová opierka, čo cítiť hlavne na dlhších trasách. Ford má pomerne veľký batožinový priestor - hatchback má objem 396 litrov, po sklopení sedadiel narastie na 1245 litrov.


Focus poteší nízkou pohotovostnou hmotnosťou, ktorá začína na hodnote 1229 kg. Vďaka nej je hravý a primerane dynamický aj so slabšími motormi.

Ford Focus Mk2 ponúka výborný pomer cena/hodnota! Vyvarujte sa problémovým dieselom a dajte pozor na hrdzu.
Topspeed test jazdenky Ford Focus Mk2

Interiér je oproti prvej generácii omnoho lepší, na špičku triedy sa však nechytá

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Jazda a jazdné vlastnosti


Jazdné vlastnosti sú najväčšou devízou auta. Inžinierom sa podarilo vylepšiť komfort podvozku oproti minulej generácii a výsledok bol priam famózny. Výborný kompromis medzi komfortom a športom. Lepší podvozok ste v tej dobe našli len v BMW radu 1 a možno v Mazde3. Za výbornými jazdnými vlastnosťami stojí výborne naladená viacprvková zadná náprava. Tá sa nenechá rozhodiť ani väčšími nerovnosťami. Focus má hravý podvozok a poteší vodičov, ktorí čakajú od auta aj zábavu. Dlho odoláva nedotáčavosti a po prudkom ubratí plynu dokáže dokonca vyvolať aj pretáčavý šmyk.
 

Dobrému podvozku sekunduje aj výborné riadenie a radenie. Focus má tuhšie naladený posilňovač riadenia, pohodlným ľuďom môže pri manévrovaní v meste prekážať. Na druhej strane však hydraulický posilňovač poskytuje kopu spätnej väzby od predných kolies. Radenie prevodových stupňov je tiež výborné, poteší presný a hladký chod páky. K dokonalosti chýbajú len kratšie dráhy.


Dojem z komfortného podvozku kazí slabšie odhlučnenie.


Manévrovanie v stiesnených priestoroch nie je parketou auta. Kvôli možným 5-valcovým modelom má Focus II príliš veľký polomer otáčania, až 12,2 metra. To pre mesto, či parkoviská pri obchoďákoch nie je práve dobrá správa...

Topspeed test jazdenky Ford Focus Mk2

Ideálnym motorom je benzínová 1,6tka alebo 2,0 liter.

Motory


Focus druhej generácie mal pod kapotou množstvo motorov. Ponuka benzínových motorov začínala objemom 1,4 litra. Jednotka Duratec produkovala len 58 kW (80 koní) a 124 Nm. Najmenší motor sa hodil len do mesta, všade inde mu chýbal dostatok výkonu.


Najrozšírenejším benzínovým motorom je atmosférická zážihová 1,6-ka s výkonom 74 kW (100 koní) a 150 Nm. Výkonovými parametrami bude stačiť väčšine vodičom, tí pokojnejší si vystačia s prvou polovicou otáčkomera. Motor zo seba vydá to najlepšie až vo vyšších otáčkach. Malá 1,6tka poteší perfektnou reakciou na stlačenie plynového pedála. Kombinovaná spotreba sa pohybuje okolo hranice 7 litrov. Krátke sprevodovanie 5-stupňovej prevodovky pomáha dynamike, no nepoteší na diaľnici. Pri 130 km/h točí motor takmer 4000 ot./min. Ďalšou jednotkou s objemom 1,6 litra je motor Ti-VCT, ktorý produkoval výkon 85 kW (115 koní) a 155 Nm. Pre zložitosť je však o poznanie kazovejší.


Ďalším benzínom v ponuke je 1,8 litrový agregát s výkonom 125 koní a 165 Nm. Ford ponúkal motor aj vo verzii FlexiFuel. Do nádrže ste tak mohli tankovať aj etanol.


Rozumnejšou voľbou bol väčší 2,0 litrový benzín s výkonom 107 kW (145 koní) a 185 Nm. Ten vie potešiť nízkou spotrebou 7,5 – 8 litrov aj vďaka lepšie odstupňovanej 5-rýchlostnej prevodovke. Tieto verzie však treba tvrdo hľadať, ako by ich nik nechcel predať.


Ďalší benzínový motor pochádza od Volva. Turbom prepĺňaný radový 5-valec poskytoval vo verzii ST výkon 225 koní a 320 Nm. Najvýkonnejší Focus RS má tiež päťvalec s objemom 2,5 litra a výkonom 227 kW (305 koní). Limitovaná verzia RS500 mala dokonca až 350 koní. RS posiela výkon výhradne na prednú nápravu cez samosvorný diferenciál a špeciálne upravenú prednú nápravu. Spotreba päťvalca záleží najmä od štýlu jazdy. Pod 10 litrovú hranicu sa dostanete len voľným pádom. :)


Ford montoval pod kapotu tri dieselové motory. Malý 1,6 litrový agregát TDCi ponúkal výkon 66 kW (90 koní) a 215 Nm resp. 80 kW (109 koní) a 260 Nm. Motor vychádza zo spolupráce PSA a Fordu. Spotreba sa pohybuje okolo 5,5 litra. Bohužiaľ, tento nevynikal spoľahlivosťou. Ďalším nafťákom v ponuke bol 1,8 litrový štvorvalec. Ten pochádza ešte z prvej generácie Focusa a vyhovovať bude len nenáročným. Výkon motora je 85 kW (115 koní) a 300 Nm. Motor má veľkú turbo dieru a hrubý chod. Lepšou voľbou je 2,0 litrový naftový agregát. Motor 2,0 TDCi ponúkol výkon 100 kW (136 koní) a 340 Nm. Naj voľba dízla pre Focus II.

Topspeed test jazdenky Ford Focus Mk2

Postrachom auta je hrdza, najčastejšie je na lemoch dverí, blatníkoch a podvozku.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Najčastejšie poruchy


Podľa nemeckej Dekry je Ford Focus 2. generácie priemerne spoľahlivé vozidlo. Najčastejšie má problém s opotrebovanými brzdami a problémy so svetlami. Podľa skúseností mnohých majiteľov sú však reálne problémy niekde celkom inde.


Zvýšenú pozornosť je treba dávať na netradičný zámok kapoty. Otvára sa kľúčom a mechanizmus je vhodné občas premazať. Prvé roky výroby (2004-2005) mal Focus Mk2 problém s motorčekmi stieračov. Občas sa objavuje aj problém s chybným snímačom polohy plynového pedálu a únikom kvapaliny z posilňovača.


Benzínové jednotky môžeme označiť viac menej za spoľahlivé. Pri 5-valcoch sa odporúča častá kontrola hladiny motorového oleja. Pri patričnej jazde zvykne motor žrať aj olej, bohužiaľ, inžinieri zabudli na digitálny senzor a mnoho majiteľov tak 5-valec zadrelo.


Kapitolou samou o sebe sú naftové motory. Najproblémovejším motorom je najrozšírenejšia 1,6 TDCi. Motor s pôvodom v PSA nevynikal spoľahlivosťou a mal mnoho konštrukčných chýb. Trpel zvýšenou tvorbou karbónu a typickými problémami vznetových motorov. Problémy robil EGR ventil, turbodúchadlo, vstrekovače, dvojhmotový zotrvačník a aj DPF filter. Občas sa objavujú aj úniky oleja. Odborníci odporúčajú skrátenie výmeny oleja na 10 000 – 12 000 kilometrov a používanie kvalitnej nafty. Vhodné je tiež rozobratie a vyčistenie motora od nánosov karbónu každých 80 000 – 100 000 km. Slabšia verzia s výkonom 66 kW má výhodu v tom, že k plneniu normy Euro IV nepotrebovala drahý DPF filter.


Pokiaľ túžite po dieselovom motore, siahnite radšej po väčšom 2,0 litrovom motore. Ani ten sa však nevyhol niektorým problémom. Majiteľov vie pohnevať nefunkčný EGR ventil a DPF filter.


Ford ponúkal Focus 2. generácie aj s vlastným dieselovým motorom s objemom 1,8 litra. Ten je mechanicky spoľahlivý, ale kvôli ospalým reakciám na plyn poteší len nenáročných motoristov.


Mechanické prevodovky sú odolné. Problémy však robila automatická prevodovka CVT. Častokrát ju už po 120 000 km čaká drahý servis. Focus sa nevyhol ani problémom s koróziou. Hrdza trápi najmä podvozok, ale v niektorých prípadoch aj lemy dverí a blatníky.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Ponuka náhradných dielov na www.motointegrator.sk

Tovar Premimum Standart
Predný tlmič 104,00 € 101,00 €
Zadný tlmič 92,50 € 37,20 €
Predná pružina 65,60 € 53,20 €
Zadná pružina 55,00 €  
Brzdový kotúč predný 45,60 € 39,50 €
Brzdový kotúč zadný 34,30 € 29,20 €
Predné platničky 51,70 € 31,60 €
Zadné platničky 41,40 € 30,20 €
Sada rozvodu (remeň + kladka) 92,20 € 59,80 €
Vodné čerpadlo 85,20 € 37,70 €
Palivový filter 1,6TDCi 76,20 € 64,10 €

Recenzia hodnotenia jazdeného Focusu II. generácie sa týka všetkých jeho karosárskych verzií

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Kúpiť/nekúpiť?


Pokiaľ požadujete od auta niečo viac ako len presun z bodu A do bodu B a zároveň máte vysoké nároky na praktickosť a primeranú cenu,  Ford Focus je výborná voľba. Pri správnom výbere motorizácie ide o spoľahlivé vozidlo, ktoré neprekvapí vysokými nákladmi na údržbu. Ideálnou voľbou pre každodenné jazdenie je odolný benzínový motor 1,6 Duratec, prípadne väčší dvojliter. Ceny jazdeného Focusu 2. generácie sa pohybujú od 3000 eur do 8000 eur.

Topspeed.sk verdikt: Kúpu jazdeného Focusu Mk2 odporúčame.