O 5. generácií kultového športiaku Toyota Supra sa toho popísalo už viac než dosť. Posledný kus predchádzajúcej generácie opustil továreň v auguste 2002 a odvtedy nič. Len čakáme... Toyota nám síce naservírovala úžasný Lexus LFA, ale to je predsta len iná cenová kategória spadajúca do teritória hypercars pre horných 10 000. Najnovšie sa však na verejnosť dostali info o nástupcovi, ktorý by nás mal potešiť do konca roka 2015. Jeho možnú podobu vidíte na priloženom obrázku vľavo (z roku 2011) a dole (Toyota FT-HS hybrid sports concept z roku 2007). Toľko dobrých správ? Tá prvá zlá je (teda ako pre koho), že nová automobilová doba neodvratne prichádza a tým pádom nemôžeme čakať rovnaký recept na športiak ako pred dvadsiatimi rokmi. To znamená jediné - kopa elektroniky a nejaký ten hybrid navyše...

Toyota FT-HS hybrid sports concept

Kedy sa športiak objaví na trhu záleží aj od jednej podstatnej veci - ako sa bude dariť novej GT86 na svetových trhoch. A ako vieme, darí sa jej nad očakávania dobre. Takže základná podmienka finančnej návratnosti by mohla byť splnená. Čo ďalej? Už v roku 2010 požiadala Toyota o registráciu ochrannej známky Supra, a tá musí byť využitá do troch rokov, inak stratí platnosť. A ako tak rátam, 36 mesiacov takmer prešlo, takže môžeme očakávať, že už tento rok nám predstavia finálnu podobu.

To najdôležitejšie ale povedal šéf vývoja GT86, pán Tada - po jej úspechu dostal osobné poverenie od prezidenta Toyoty, aby dokončil vývoj novej Supry čím skôr. Pošlite mu prosím niekto mail s poďakovaním od redakcie TopSpeed.sk :)

Toyota FT-HS hybrid sports concept v porovnaní s Jaguarom XJ. Veľkosťou tak akurát, čo poviete?

Nová Supra bude podľa aktuálnych informácií založená na koncepte Toyota FT-HS z roku 2007, a to najmä po dizajnovej stránke. Technologická stránka sa trocha zmenila, pretože pôvodne uvažovaný motor hybrid 3,5 V6 a pohon na všetky štyri kolesá je minulosťou (aj keď ešte stále nie definitívnou). Najnovšie sa hovorí o menšom hybride 2,5 R4 pôvodom z nového Lexusu IS a náhonom na zadné kolesá ako o základnej motorizácií. Našťastie, pretože štvorkolka v podaní novej Hondy NSX je už moc. Nuž je to tak, už ani ranu bez bateriek. Ale niet sa čomu čudovať, čo iné vám dá maximálny krútiaci moment už od nulových otáčok? Diesel isto nie...

Interiér konceptu jasne odkazuje na 4. generáciu Supry

Najzaujímavejšia informácia je ale iná - je dosť možné, že Supra mkV bude zdielať svoju podvozkovú a technologickú platformu s novým BMW Z4! Dokonca, a to berte skutočne ako jedna pani povedali, sa uvažuje nad reinkarnáciou BMW radu 8! Platformu a techniku dodá Toyota, samotné finálne naladenie podvozku a jazdných vlastností dokončí BMW. A to by rozhodne nebol krok späť!

 

Takže si počkajme do konca roka na Tokyo Motor Show a tam sa všetko ukáže. Tešíte sa?

Toyota FT-HS hybrid sports concept