Technológia NFC (Near Field Communication), ktorú poznáme najmä z mobilných telefónov je na trhu už zopár rokov. V krátkej budúcnosti by si však mohla preraziť cestu aj do sveta automobilov. Pomocou nej by sme mohli bez kľúčovo otvárať dvere, automaticky nastavovať sedenie, či dokonca aj štartovať.

NFC (Near Field Communication) vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie s krátkym dosahom, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti maximálne 20cm. Laicky vysvetlené ide v podstate o podobnú technológiu ako Bluetooth, NFC však pracuje na oveľa menšie vzdialenosti a spúšťa sa takmer okamžite. Mobil v podstate stačí priložiť v k inému zariadeniu a prenos dát môže začať automaticky, nič netreba potvrdzovať. Technológia pochádza ešte z roku 2002, do mobilných telefónov sa začala vo väčšom rozsahu dostávať až po roku 2010, keď ju implementovali do operačného systému Android. Technológia má obrovské možnosti využitia, od prenosu súborov medzi jednotlivými zariadeniami, cez platenia v obchodoch namiesto platobnej karty, až po nákup lístkov v hromadnej doprave a iné.

Možnosti využitia technológie NFC

Poďme sa ale pozrieť, čo nám NFC môže priniesť do sveta automobilov. V prvom rade zjednoduší párovanie mobilu so zábavným systémom v aute. Výhodou NFC je, že je veľmi jednoduchý na používanie. Pre použitie stačí Smartphone umiestniť blízko k snímaču a zariadenia sa automaticky spárujú. V automobiloch by napríklad mohlo priniesť funkciu automatického nastavenia sedačiek, nastavenie klimatizácie alebo spustenie obľúbeného playlistu, či dokonca naštartovanie motora. S tým sa dostávam k ďalšej súvislosti, NFC v mobile by mohlo nahradiť kľúče v autách. Mobil by neslúžil len na štartovanie ale aj pre „keyless“ prístup do vozidla.

Prvé využitie NFC v automobiloch uvidíme v spolupráci s modernými infotainment systémami.

Na vývoji technológie pracujú dve spoločnosti, holandský NXP Semiconductors a kórejský Hyundai. Funkčný systém by sme mali vidieť v prvých autách už v roku 2016. Holanďania a kórejčania nie sú jediní, ktorí tieto systémy vyvíjajú. Podobnou oblasťou sa zaoberá aj Continental, ten vytvoril pomocou technológie NFC systém pre nabíjanie elektromobilov. Samozrejme celý vývoj bude úplne zbytočný pokiaľ nebudú nové telefóny vybavené technológiou NFC. To by však nemal byť žiadny problém, pretože podľa odhadov bude do konca roka 2018 v prevádzke viac než 1,2 miliardy mobilov s podporou NFC. Pre porovnanie dnes ich je 416 miliónov.

 

Zdroj: autoblog.com, global-tag.com