Karting na školách

Motokára je vstupnou bránou do motoršportu.

Ako ale prilákať mládež k motoršportu? Odpoveď prichádza v podobe projektu Karting na školách, ktorý ide za študentmi stredných škôl a približuje im motoršport. Je veľmi dôležité, aby sa mladí nadchli pre pretekanie v akejkoľvek forme, či už je to za volantom alebo v depe ako mechanici. To si uvedomujú aj predstavitelia slovenského i svetového motoršportu. Karting na školách realizuje pod záštitou Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) a Slovenskej asociácie motoristického športu (SAMŠ) spoločnosť Medialife. Vďaka partnerom Štátny inštitút odborného vzdelávania, Združenie automobilového priemyslu SR, Kart One Arena, Slovakia Ring a Allianz – Slovenská poisťovňa začal prvý ročník projektu Karting na školách, do ktorého sa zapojili školy: SOŠ Dopravná, Sklenárova, Bratislava, SOŠ Senec, Kysucká 14, Senec, SOŠ Senica, Pavlínyho 31/5, Senica, SOŠ Automobilová, Coburgova 39, Trnava.

Karting na školách

Študenti sa dozvedeli, ako bezpečne a rýchlo jazdiť s motokárou.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Iba najlepší z každej školy

Študenti škôl, ktoré sa zapojili do projektu, najprv absolvovali test, kde ukázali svoje znalosti zo sveta motoršportu ako aj technické vedomosti. To bolo prvé kolo. Do druhého kola postúpilo najlepších 24 z každej školy. Týchto študentov potom privítala Kart One Arena, miesto, kde sa stretávajú najlepší slovenskí i zahraniční haloví motokáristi. Kart One Arena myslí na rozvoj motoršportu od detí, pre ktoré pripravuje kurz Detský vodičák a pod záštitou Maťa Homolu aj Kids Kart Academy. Pre mladých od 16 rokov majú Open Race, kde získajú pod dohľadom inštruktora správne návyky, pre dievčatá je určený špeciálny kurz Ladies Race, ktorý vedie Majsterka Slovenska v halových motokárach Renáta Zajcevová. Na tieto kurzy nadväzuje Mini Masters pre pokročilých jazdcov. Kart One Arena usporadúva aj Majstrovstvá Slovenska v halových motokárach a prestížny seriál International Indoor Kart Cup, kde pretekajú jazdci z rôznych disciplín, ako preteky automobilov dovrchu, na okruhu, ETCC, ale aj európska indoorová špička, spomeňme napríklad Majstra Sveta v halových motokárach Mathiasa Grootena. V Kart One Arene študentom ukázali, ako fungujú motokáry od halových motokár pre verejnosť, až po pretekárske, s ktorými jazdia pretekári tímu Kart One Arena na vonkajších okruhoch. Študentov čakala okrem prehliadky haly a techniky aj jazda v motokáre na čas. Najlepšie časy určili víťazov, šesť najrýchlejších z každej školy postúpilo do tretieho kola.

Karting na školách

Okrem jazdenia sa pozreli aj na techniku.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Tretie kolo, šesť najrýchlejších študentov z každej školy strávilo deň na mieste, ktoré veľkou mierou prispelo k rozvoju motoršportu na Slovensku, na jedinom slovenskom profesionálnom okruhu Slovakiaring. Slovakiaring vybudoval zázemie okruhového pretekania u nás, hostí rôzne seriály od amatérskych až po profesionálne, ako sú Majstrovstvá Slovenska až po významné svetové podujatia ako ETCC, WTCC alebo Blancpain Endurance Series, či FIA GT. Na okruhu sme pri rôznych príležitostiach mohli vidieť hviezdy svetového motoršportu, akými sú Sebastien Loeb, Stephane Ortelli, Daigo Saito, Keichii Tsuchiya, ako aj našich najlepších pretekárov, ako Štefan Rosina, Maťo Homola alebo Jozef Béreš. Predstavitelia Slovakiaringu vedia, že motoršport nie je len o súčasných hviezdach a zaujímavých seriáloch, preto podporujú rozvoj športu a dávajú príležitosť aj obyčajným ľuďom zažiť atmosféru pretekov na vlastnej koži. V minulosti organizovali seriál Time Attack prístupný pre každého, nezriedka venujú celý deň alebo podvečer jazdám verejnosti. Zastrešili súťaž Race Star, kde mali mladí ľudia možnosť vyhrať jednu sezónu v jednom zo seriálov Formula 1400, Swift Cup Europe a Renault Twingo Cup. Súťaže sa zúčastnil aj výborný motokárový jazdec Tomáš Bizub, ktorý sa stal Majstrom Európy v Swift Cup Europe!

Karting na školách

Na Slovakiaringu študentom ukázali, ako funguje profesionálny okruh.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Na okruhu čakal študentov veľmi zaujímavý program. Najlepších 24 sa dostalo tam, kam noha smrteľníka nevkročí. Pozreli si zázemie Slovakiaringu, ako napríklad Race Control, kde komisári dohliadajú na celý priebeh pretekov, dozvedeli sa, ako okruh funguje. Na Slovakiaringu strávili deň v spoločnosti Vicemajstra Európy v cestovných automobiloch Maťa Homolu a jeho tímu. Ukázali im, ako funguje pretekársky tím, ktorý bojuje na špici seriálu ETCC. Chalani videli všetko od výmeny pneumatík, cez automatický systém zdvíhania auta, až po kompletnú prípravu pretekárskeho špeciálu na výjazd na trať, čo ich veľmi zaujalo. To ale nebolo všetko, vyskúšali si aj jazdu na okruhu na sedadle spolujazdca. Najprv sa previezli na Porsche 911 GT3 od Procar Motorsport. Z auta vystupovali so širokým úsmevom na tvári a niektorí neverili, že môže byť niečo ešte lepšie. Vrcholom programu na Slovakia Ringu a odmenou pre študentov, ktorí sa dostali až sem, bola jazda s Maťom Homolom v jeho pretekárskom Seate Leon Cup Racer. Sedeli v pretekárskom sedadle, pripútaní 6-bodovými pásmi a sledovali, ako s nimi Maťo Homola jazdí na Slovakiaringu tak rýchlo, ako sa len dá. Z auto vystupovali veľmi prekvapení, že pretekársky Seat môže byť rýchlejší ako Porsche. Bol to zážitok na celý život a zároveň ukážka, kam sa môžu vďaka tvrdej práci dostať.

Karting na školách

Maťo Homola previezol študentov v Seate Leon Cup Racer.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov