Prvé preteky

Skupina A – STC (Small Touring Car)
V skupine STC jazdia autá s objemom do 1600 cm3 a do 2000 cm3. V brnenskej prvej kvalifikácii bol najrýchlejší s časom 2:23,128 Peter Entenfellner na Lotuse Elise, ktorý poslal na druhé miesto na štarte Jiřího Konečného na Renaulte Clio. Peter Entenfellner využil najlepšie postavenie na štarte a počas pretekov nenechal nikoho, aby ho pripravil o prvé miesto, vyhral preteky i triedu do 2000 cm3 nelicencovaných jazdcov. Druhý v triede do 2000 cm3 skončil Jiří Konečný a tretí Michal Malíček, obaja na Renaultoch Clio. V triede do 1600 cm3 medzi jazdcami bez licencie bol najrýchlejší Pavol Dlugoš na Škode Felicia, druhé miesto obsadil Jakub Kolesár na Citroëne C2 a po tretie miesto si prišiel Vojtěch Fabián na Škode Favorit. Medzi licencovanými jazdcami triedu do 1600 cm3 vyhral Igor Végh na Honde CRX, druhé miesto vybojovala Veronika Vanyová na Lotuse Elise a tretí bol Ivan Lexa na Suzuki Swift.

Slovenský Okruhový Pohár

Skupina B – BTC (Big Touring Car)
Do skupiny BTC sú zaradené autá s objemom do 3000 cm3, do 3500 cm3 a nad 3500 cm3. Najrýchlejším v prvej kvalifikácii veľkých plecháčov bol s časom 2:12,478 Milan Valášek na Ginette G50 a druhé miesto v prvom rade na štarte obsadil Jiří Procházka s BMW M3 GTR. Milan Valášek počas pretekov bojoval o prvé miesto s Jiřím Procházkom a podarilo sa mu prejsť s Ginettou G50 pod šachovnicovou vlajkou ako prvému. Vyhral tým preteky i triedu do 3500 cm3 medzi nelicencovanými jazdcami. Druhý v pretekoch aj v triede bol Jiří Procházka a tretí v triede do 3500 cm3 skončil Tomáš Pospíšil na BMW Z4 GTR. V triede nad 3500 cm3 medzi nelicencovanými pretekármi prišiel na prvom mieste Jiří Hanák na BMW M3 E92, druhý skončil Libor Šichtař na Porsche 911 GT3 Cup a po tretie miesto si prišiel Stanislav Šedivec na Chevrolete Corvette ZR1. V triede nad 3500 cm3 sme mali len jedného licencovaného jazdca, ktorým bol Rudolf Machánek na Mercedese SLS AMG GT3, takže svoju triedu vyhral. Triedu do 3000 cm3 nelicencovaných jazdcov vyhral Petr Kochta na BMW 130i, druhý skončil André Mašek tiež na BMW 130i a tretie miesto vybojoval Peter Hrivnák na BMW. Z licencovaných jazdcov v triede do 3000 cm3 prešiel cieľom ako prvý Peter Žáček na BMW M3, druhé miesto obsadil Marian Polónyi na BMW 130i a tretí skončil Dušan Vicen na BMW E36 GT.

Skupina C – OFC (Open Cars)
Kvalifikáciu otvorených áut vyhral a prvé miesto na štarte si zabezpečil Maciej Marcinkiewicz s časom 2:04,483, druhé miesto vybojoval Mariusz Miszta, obaja na Radicaloch. Aj preteky sa niesli v znamení Radicalov, o prvé miesto sa bili Maciej Marcinkiewicz a Mariusz Miszta, nakoniec ako prvý pod šachovnicovou vlajkou prešiel Maciej. Tretie miesto medzi otvorenými autami vybojoval Rudolf Radič, ako inak, na Radicale.

Skupina CUP – CUP (MX-5 Cup a Fiesta Cup)
V skupine CUP jazdia Mazdy MX-5 Cup a Fordy Fiesta R1 Cup. V prvej kvalifikácii bol najrýchlejší Lukáš Koník s časom 2:46,421, tesne za ním skončil Marián Bóna a vo veľmi tesnom závese za nimi bol Tibor Gloznek. Prvá trojka na Skupiny CUP jazdila na Mazdách MX-5 Cup a boli natlačení v jednej desatine sekundy! Triedu MX-5 Cup po tvrdých bojoch nakoniec vyhral Lukáš Koník pred Mariánom Bónom a Tiborom Gloznekom. Vo Fiesta Cupe bol najrýchlejší Martin Hlavna, druhé miesto vybojoval Luděk Dolejš a tretí skončil Roman Velísek.

Druhé preteky

Druhú kvalifikáciu skupiny STC vyhral opäť Peter Entenfellner na Lotuse Elise, tentoraz s časom 2:24,001, druhé miesto na štarte patrilo Jiřímu Konečnému na Renaulte Clio. Preteky poznačil výjazd safety caru po tom, čo Ivan  Lexa na Suzuki Swift prišiel o predný nárazník, keď vrazil do pneumatík, ktoré vytyčovali trať v technickom úseku okruhu. Safety car zišiel z trate až pred posledným kolom a jazdci dostali poslednú šancu vylepšiť si pozície. Preteky i triedu do 2000 cm3 nakoniec vyhral Jiří Končený na Renaulte Clio, druhé miesto po tvrdom boji v poslednom kole získal Peter Entenfellner na Lotuse Elise a tretí skončil Franz Vogl na Lotuse Exige. Triedu do 1600 cm3 medzi licencovanými jazdcami vyhral Igor Végh na Honde CRX, po druhé miesto si prišiel Ivan Lexa na Suzuki Swift a tretie miesto po technických problémoch obsadila Veronika Vanyová na Lotuse Elise. Medzi nelicencovanými pretekármi triedu do 1600 cm3 vyhral Pavol Dlugoš na Škode Felicia, druhé miesto obsadil Jakub Kolesár na Citroëne C2 a tretí bol Vojtěch Fabián na Škode Favorit.

V skupine BTC bol v druhej kvalifikácii opäť najrýchlejší Milan Valášek na Ginette G50 s časom 2:13,308. Druhú pozíciu na štarte vybojoval Jiří Procházka na BMW M3 GTR. Druhé preteky aj triedu do 3500 cm3 nelicencovaných jazdcov vyhral  Milan Valášek na Ginette G50, druhé miesto v tejto triede obsadil Jiří Procházka na BMW M3 GTR a tretí skončil Tomáš Pospíšil na BMW Z4 GTR. Najrýchlejší medzi autami nad 3500 cm3 bol jediný licencovaný pretekár v tejto objemovej kategórii, Rudolf Machánek na Mercedes SLS AMG GT3. Nelicencovaní jazdci v pretekoch skončili až za ním, vo svojej triede vyhral Libor Šichtař na Porsche 911 GT3 Cup, druhý skončil David Bečvář na Jaguare XJS a tretie miesto vybojoval Chris Zeuner na Ginette G55. V triede do 3000 cm3 vyhral medzi licencovanými jazdcami Peter Žáček na BMW M3, ktorý porazil druhého Mariána Polónyiho na BMW 130i. Víťazom v triede do 3000 cm3 nelicencovaných jazdcov sa stal Petr Kochta, druhé miesto obsadil André Mašek, obaja na BMW 130i. Tretie miesto vybojoval Christoph Schmalzl na Mercedes 190.

Prvé miesto na štarte druhých pretekov otvorených áut vybojoval s časom 2:03,373 Maciej Marcinkiewicz a druhý na štarte stál Mariusz Miszta, obaja na Radicaloch. Aj druhým pretekom otvorených áut kraľovali Radicaly. Prvý pod šachovnicovou vlajkou prešiel Maciej Marcinkiewicz, druhé miesto vybojoval Mariusz Miszta a po tretie miesto si prišiel Maciej Szleminski.

Druhú kvalifikáciu skupiny CUP vyhral Lukáš Koník časom 2:45,955, ktorý porazil druhého Mariána Bónu, obaja jazdili na Mazdách MX-5 Cup. V pretekoch potom zvádzali tvrdé súboje, aby nakoniec druhé preteky MX-5 Cupu vyhral Marián Bóna pred Lukášom Koníkom a tretím Tiborom Gloznekom. Vo Fiesta Cupe vyhral druhé preteky Luděk Dolejš, druhé miesto s minimálnou stratou na víťaza obsadil Martin Hlavna a tretí skončil Roman Velísek.

Media Cup
Media Cup je neoddeliteľnou časťou Slovenského Okruhového Pohára. V Brne do pretekárskych Mázd MX-5 Cup nasadli novinári Majo Bóna, Maroš Čabák, Luboš Mistrík a Ján Žgravčák. Po 15 minútach tréningu sa pustili do kvalifikácie, ktorú vyhral s časom 2:47,549 Maroš Čabák. Chalani si na trati nič nedarovali a naháňali sa celé preteky. Ako prvý prešiel cieľom nakoniec Ján Žgravčák, druhé miesto vybojoval Maroš Čabák a tretí skončil Majo Bóna.

Time Attack
Deň na Masarykovom okruhu v Brne zavŕšil Time Attack. Pretekárom tu nejde o poradie v cieli, ale o najrýchlejšie kolo. Mali k dispozícii jeden tréning a potom nastúpili do dvoch pretekov, z ktorých súčet najlepších časov určil víťazov. Time Attacku sa môže zúčastniť každý, dokonca aj so sériovým autom. Musíte mať len ťažné oko vpredu i vzadu, dlhé oblečenie, prilbu a rukavice. Triedu do 2000 cm3 vyhral Ondřej Kočka na Caterhame, ktorý zajazdil časy 2:27,014 a 2:24,423. Druhé miesto obsadil Jiří Konečný na Renaulte Clio a tretie miesto vybojoval Petr Urbánek na Honde Civic Type-R. V triede do 3500 cm3 prvé miesto vybojoval Artur Sovcyk na Volkswagene Golf s časmi 2:31,833 a 2:31,989, druhý skončil Dominik Rezek na Audi S3 a po tretie miesto si prišiel Martin Luknár na Lotuse Exige. Najrýchlejším v triede nad 3500 cm3 bol Sebastian Sokol na Ginette G55 s časmi 2:23,751 a 2:26,294, druhý skončil Libor Šichtař na BMW a tretí Jiří Školník na BMW M3.

Kompletné výsledky ako aj fotogalériu z piateho kola Slovenského Okruhového Pohára na Masarykovom okruhu v Brne nájdete na stránke seriálu www.okruhy.sk. O víťazoch Slovenského Okruhového Pohára ani Okruhového Pohára ešte nie je rozhodnuté, boje vyvrcholia na posledných pretekoch sezóny 2. októbra 2015 na Slovakia Ringu.

Galéria: 36 obrázkov

Zdroj: tlačová správa