Toyota  TS030 HYBRID

Toyota TS030 HYBRID

Samotné predstavenie prebehlo na známom okruhu Paul Ricard vo Francúzsku kde ho pod drobnohľadom tlače šoférovali piloti Alex Wurz, Nicolas Lapierre a Kazuki Nakajima. Presne tieto tváre budú sedieť za volantom TS030 aj v ostrých vytrvalostných pretekoch.

TS030 je priamym následovníkom TS010 (1991-1993) a neskoršej TS020 (poznáte ju aj pod menom Toyota GT-One). Automobilka sa však dopustila priamo v tlačovej správe jedného zásadného omylu - tvrdí, že sa jedná o prvý hybrid vo vytrvalostných pretekoch FIA. Žiaľ, toto prvenstvo už bude navždy patriť pionierovi Panoz Q9 z roku 1998 ktorého o takmer 10 rokov neskôr nasledoval Ginetta-Zytek 09HS LMP1. Ale aj tretie miesto je pekné :)

To ale nič neuberá kvalitám TS030, pretože som presvedčený o tom, že Toyota nám práve vyšlapáva cestu do budúcnosti. Veď kto by nechcel znásobiť kapacitu dnešných batérií alebo zvýšiť účinosť hybridov? Toto všetko sa dá dosiahnuť jedine poctivým vývojom, ktorý prebieha aj z časti v ostrých podmienkach vytrvalostných pretekov.

Základom pohonného ústrojenstva THS-R (Toyota Hybrid System – Racing) je V8 atmosférický motor s objemom 3.4 l (výkon neudaný) ktorý je spriahnutý so 6.st sekvenčnou prevodovkou. K nemu budú môcť byť napojené dva elektromotory a až testy ukážu, ktorým smerom sa Toyota vyberie - predný dodáva firma Aisin AW a zadný DENSO. Batérie na uchovanie energie dodáva firma Nisshinbo. Výkony THS-R sa však nedozvieme, nakoľko aj tento údaj spadá pod "prísne tajné".

Monopost bol vyrobený v európskej pobočke Toyota Motorsport GmbH (TMG, predtým známej ako Toyota Team Europe (TTE) pod ktorú spadá celý program. A kedy sa dočkáme premiérového vystúpenia na oficiálnych pretekoch? Údajne už 5. mája na 6 hodinovke v Spa-Francorchamps. No a potom príde zlatý klinec - test testov, 24h LeMans! 16. júna si teda držme klobúky, Toyota sa pokúsi o veľký výsledok a prelom v motošporte.

Nezabudnite si ale pozrieť prvý hybrid, ktorý kedy zvíťazil v oficiálnych prekoch: Toyota Supra HV-R GT

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 4 obrázkov