Myšlienka priniesť do hry piatu jazdu pochádza priamo z radov jazdcov. Nie, že by ju navrhovala väčšina, skôr ide o rozvinutie hlasného rozmýšľania jednotlivcov. Je však celkom jasné, že takýto nápad všetci jazdci podporia. Pôvodný návrh realizácie piatej „opravnej“ jazdy od jazdcov sa však v hlasovaní nestretol s pochopením. Problém nebol v nápade, ale spôsobe navrhovanej realizácie. Tá totiž rátala s priplácaním si za opravnú jazdu 5 € a to len tým, ktorí zajazdili len jednu ostrú bez trestných sekúnd. Organizátori počas dlhej letnej pauzy potrápili hlavy a prichádzajú s novým, férovým, návrhom.


Nápad s piatou jazdou je naozaj skvelý a prelomový. Chcú jazdcom AZ pneu AutoSlalom ponúknuť čo najviac ostrého vozenia a zážitkov. Preto rozmýšľali a rátali, čo je reálne urobiť. Výsledkom dumania je nadpis článku: AutoSlalom dá všetkým jazdcom piatu jazdu! Vycibrená organizácia, zväčša hladký priebeh pretekov, dve-tri autá na každej trati súčasne a príkladná disciplinovanosť pretekárov - to všetko vytvára podmienky pre tento odvážny krok.

V sezónach 2008 a 2009 sa preteky AutoSlalom bežne končievali medzi 17 - 18 h. Pritom, počet jazdcov vtedy zriedka prekročil 70. Jazdilo sa systémom 1 + 3 (tréning + 3 ostré). Tento rok končia preteky vždy do 16,30h. Sezóna 2010 s efektívnejšou časomierou, schopnou merať viac áut na trati súčasne, vytrénovanými, zdatnejšími a rýchlejšími traťovými komisármi, s vylúčením obojsmerných tratí dáva priestor na extra jazdu. V II. polroku 2010 bude AutoSlalom znova končievať okolo 18 h. S ohromným rozdielom, že sa bude jazdiť systémom 1 + 4 (tréning + 4 ostré) aj pri väčšom počte jazdov na pretekoch. To všetko, navyše, bez zvýšenia štartovného. Štartovné naďalej ostáva na úrovni 25/30 € (podľa miesta pretekov).


Ako to bude fungovať? Organizátori si vyhradzujú právo oznámiť až počas pretekov (cca do 13h, alebo po prvej ostrej jazde), či sa dané podujatie pôjde systémom 1+4. Snahou je ponúknuť tento systém na všetkých podujatiach v mesiacoch marec – október. Február a november pre príliš krátke dni nie je možné takto realizovať. Rozhodnutie ovplyvní počasie, hladkosť priebehu pretekov do 13h, aj samotný počet jazdcov v pretekoch. Každopádne, všetci môžu dostať od AS jedine viac!


Prvýkrát systém 1 + 4 seriál vyskúša už na najbližších pretekoch VII. AZ pneu AutoSlalom FUCHS v Púchove 29.09. - nedeľa. Preteky sú zároveň súčasťou Majstrovstiev SR. Pre licencovaných jazdcov s celoročnou licenciou preto platí pôvodný systém vyhodnocovania, ktorý počas sezóny nemožno meniť. Jazdci MSR tiež dostanú možnosť štartovať v piatej jazde, tá však nebude zaratúvaná do výsledkov pretekov MSR.


Bližšie informácie o seriáli pretekov AZ pneu AutoSlalom, kalendár podujatí, foto a video galérie hľadajte na www.autoslalom.sk