Maroš ma požiadal napísať pár slov o pneumatickách vhodných na pretekanie. Vraj aspoň na jednu A4. Neviem, či som najpovolanejší, ale nejaké skúseností už mám. Trošku som sa potrápil a tu je výsledok. Ak vás to zaujíma, čítajte ďalej. Vaše skúsenosti, samozrejme, môžeme rozobrať v diskusii...


Keď si hral Grand Turismo 4 na PS2, tak vieš, že za prvé vyjazdené love sa idú kúpiť lepšie gumy. Lebo na lepších gumách si rýchlejší, máš lepšie umiestnenia, zrobíš viac a teda môžeš kúpiť ďalší tuning. Keď som začal jazdiť AutoSlalom, tak to bolo podobné. Teda s jedným veľkým rozdielom - bubáky som nevyhrával. Ale sliky bolo treba. Zohnal som si teda číslo na Petra Jureňu z Púchova a kúpil prvé Matadorky D11.Ďalší rok nasledovali super mäkké Dunlopy, na ktorých mám v Padoku dodnes osobný rekord. Tie boli vtedy na konci sezóny v akcii u Vlada Friedla na www.kolesa.sk. Ďalší rok som sa zameral na Avony A54, čo bola stredne tvrdá zmes. Chcel som takéto gumy, lebo som jazdil aj kopce. A pretože tam sú jazdy dlhšie, na mäkkú zmes sa nalepí veľa kamienkov (na slalomy sú samozrejme lepšie mäkšie zmesi A15 a A24). Avony som kúpil v ČR u p. Wagnera na www.racingtyres.cz. Keď dobre rátam, tak nasledovali už moje štvrté sliky. Boli to Yokohamy A005, mäkká zmes. Tie som kúpil v Rakúsku na www.woms.at. Na konci sezóny tam bývajú zľavy okolo 10 – 15%.

Medzitým som mal aj niekoľko sád semislikov. Prvé boli Toyo R888 GG (stredná zmes) a kúpil som ich na www.k-tecracing.com. Nasledovali Toyo R888 SG (mäkká zmes) z www.demon-tweeks.co.uk. Ďalšie semisliky boli Yokohamy A048 kúpené u www.woms.at na jeseň vo výpredaji. Medzitým som mal a ešte mám aj “semisliky“ Federal 595 RSR kúpené na slovenskej webovej stránke. Dávam úvodzovky, lebo hoci výrobca uvádza na svojich stránkach že sú to semisliky, tak nie sú. Maximálne tak ¼ sliky, lebo hustotou dezénu a tvrdosťou gumy sú niekde medzi športovou gumou a skutočným semislikom. Tieto Federaly používam v cestnej premávke a prípadne aj na jazdy na okruhu.


Týmto výpočtom som chcel ukázať, že som kupoval, kde sa dalo a kde to bolo výhodné. V dnešnej dobe internetu nie je problém vygoogliť si hocijaké pneu alebo predajcov, nájsť najlepšie ceny a predajné podmienky. Je, samozrejme, výhodné mať známeho v obchode s podobným sortimentom a ukecať ho na nejakú zľavu. Predajcovia športových gúm majú reklamy na weboch rôznych závodných sérií prípadne aj v časopisoch.

Ďalšou možnosťou je Ebay (www.ebay.com , www.ebay.de , www.ebay.co.uk ) . Na tom anglickom, tam je toho jednoznačne najviac. Na ebayoch sa často nájdu aj jazdené gumy. Jazdené sú aj inzerátoch na slovenských a českých web stránkach rôznych seriálov a na bazároch. Rovnako je tiež možné natrafiť na jazdené gumy priamo v depe pri trati. Tuto by som ale chcel upozorniť na ojazdené gumy z cestných pretekov. Tieto gumy sú pre naše účely krátkych jázd bez ohrievania nie celkom vhodné. Okruhové zmesi sú tvrdé a navyše po dlhšej jazde na okruhu prehriate a tým vlastne zostarnuté. Veď preto ich aj vo veľkom predávajú. Takže radšej pozor!


Pár slov o rozmeroch a zmesiach. Rozmer je daný typom vozidla. Je možné použiť mierne modifikované rozmery oproti pôvodnému od výrobcu. Vhodné sú širšie gumy s menším priemerom. Tá šírka je jasná, to snáď netreba vysvetlovať. Menší priemer je podľa mňa vhodný tým, že jedným vrzom skrátite celkový prevodový pomer a zároveň znížite výšku/ťažisko.

Možnosť voľby zmesi je, samozrejme, ako u slikov tak aj u semislikov. Mäkkšie gumy sú na naše krátke slalomové jazdy  vhodnejšie. Je samozrejmé, že ale vydržia menej. Rovnaká zmes vpredu aj vzadu prináša možnosť striedania predných a zadných kolies a tým aj rovnomernejšieho opotrebenia. Mäkšia zmes vzadu (u predokoliek – s inými koncepciami nemám skúsenosti) môže zlepšiť stabilitu, ale potom odpadá možnosť striedania.


Pripájam niekoľko webových adries predajcov a výrobcov pretekárskych a športových pneumatík.

http://www.pneu-sport.cz/
http://www.racingruisl.sk/
http://www.michl-motorsport.cz/
http://www.avonmotorsport.com/
http://www.bridgestone.com.au/tyres/motorsport/RE55s.aspx
http://www.racetyres.com/
http://www.michelin.com/corporate/EN/motorsport/competition-tires
http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorsport-world.html
http://toyotires.com/tires/competition-tires
http://www2.yokohama-online.com/gb/tyre-products.php?g=154
http://www.federaltire.com/en/html/pdetail.php?DB=motosports&pdline=3&ID=3

Už teda viete ako na to? Internet: predajcovia, fóra, inzeráty. Poďme, poďme, sezóna sa blíži!


Uf, a A4-ka je plná... :)