II. KartCup 2014

V tombole pred pretekmi boli takéto hodnotné ceny.

No to isté, zábava, je spoločným pre všetkých účastníkov. Do februárového kola nastúpilo 10 tímov, čo znamená, že na trati sa postupne vystriedalo 30 jazdcov. Jazdili sa preteky truerace, teda v smere trate. Počas tradičnej rozpravy jazdcov sa všetci dozvedeli jednu zásadnú novinku. Organizátori na žiadosť niektorých jazdcov pristúpili k dvom úrovniam trestov. Doterajší prísnejší trest s 10 sekundovou zastávkou v boxoch doplnil miernejší trest Stop and Go. Kým prvý trest reálne spôsobí reálnu stratu približne 20 sekúnd, miernejší nútený prejazd depom so zastavením na vstupnej čiare predstavuje 7 sekundovú penalizáciu. Po rozprave získalo niekoľko jazdcov v už tradičnej tombole viacero zaujímavých cien. Tento krát to boli 4 celkom novučké DVD s filmom RIVALI od spoločnosti MagicBox Slovakia a 3 športové plecniaky s tričkom od olejárskej značky Motul. Vo februárových pretekoch sa objavili tri nové mená tímov No Idea, DK racing a HighOctane. Nie vo všetkých prípadoch sa jedná aj o celkom nových jazdcov, niektorí si po minulej sezóne dohodli nové partie.

II. KartCup 2014

Dovažovanie nie je žiadnou novinkou. Muži musia mať minimálne 85 kg, ženy 80 kg. 

Kvalifikácia

Organizátori pred pretekmi hlavne cezpoľným jazdcom, ktorí v tejto hale nemajú veľa príležitostí trénovať takmer vždy, keď to čas dovolí, umožnia zahriať sa a zoznámiť s traťou vo voľnom meranom tréningu. Nasleduje tradičná 10 minútová kvalifikácia, do ktorej majú vo zvyku nastúpiť tí najrýchlejší jazdci tímu. No nie je to pravidlo, v niektorých tímoch si prestriedajú káru aj počas tejto krátkej jazdy a kvalifikáciu si vyskúšajú dvaja. Najlepší čas v kvalifikácii 48:298 zajazdil tím Go Baby Go. Druhí najrýchlejší bol jazdec tímu Highoctane s 48:432 a na tretiu pozíciu letmého štartu to vytiahli Ladies s časom len o 6 stotín sekundy horším. Už kvalifikácia naznačila, že tímy v pretekoch možno rozdeliť na minimálne dve skupiny. Prvých 6 tímov dokázalo zvládnuť kvalifikáciu pod 49 sekúnd, ďalšie štyri časy boli pod 50 sec.

II. KartCup 2014

Minimálny čas na striedanie jazdcov v depe je mimoriadne ostro sledovaný. Je plne v tímovej réžii, preto sa oplatí venovať mu patričnú pozornosť.

Aj keď sa v seriáli KartCup zďaleka nedá hovoriť o vyrovnanom štartovnom poli, povzbudivým je fakt, že v každom tíme sa našiel jazdec s najrýchlejším kolom pod 49 sekúnd.

Dráma o víťazstvo až do konca

Rovnako ako minulý rok aj túto sezónu budú tímy bojovať v pretekoch nie len o umiestnenie v jednotlivých pretekoch, ale aj o body v celoročnej lige. V celkovom hodnotení sezóny sa neberú do úvahy 3 najslabšie výsledky, prípadne neúčasti z celkového počtu 12 pretekov. Hlavnou správou minulého kola pretekov bolo, že tím z Go Baby Go dokáže v backrace, teda v protismere zajazdiť počas 2 hodín 145 kôl. Vo februárových pretekoch tím Go Baby Go v zložení (Tomáš a Braňo Bizubovci a Viktor Macko) na trati za rovnaký čas nakrútili až 147 kôl. Tím jasne dokázali, že tá istá trať dlhá 550 metrov sa nedá jazdiť rovnako rýchlo v oboch smeroch. A neboli jediní. Preteky vyhrali s drobným náskokom 11 sekúnd pred mimoriadne zdatným tímom HighOctane (Radovan Mihálek, Ali Gharakhani a Tomáš Polerecký). Drámu v boji o víťazstvo spôsobila penalizácia víťazného tímu novým miernejším trestom núteným prejazdom boxom za nedostavenie sa jazdca na povinné odváženie.

O to väčšia česť a pocta pre borcov tímu Go Baby Go, ktorí nie po prvýkrát v tomto seriáli napriek penalizácii dokázali na konci dvojhodinovky vystúpiť na najvyšší stupienok. Na treťom mieste skončili stále zdatnejšie bojovníčky Ladies (Renáta Zajcevová, Veronika Vanyová a Barbora Pucherová). Štvrté miesto si vybojovali chalani z tímu HBRT (Matúš Lorinčík, Attila Klaris a Tibor Gloznek). Mimoriadnu vyrovnanosť najlepších tímov dokumentuje práve fakt, že menovaní dojazdili preteky v rovnakom kole! Od piateho miesta, na ktorom skončili bratia Hrobovci spolu s Matejom Homolom v tíme Steps sa strata na víťazov počíta v kolách. Po siedme miesto to boli 2 kolá. Tímom na 8. a 9. mieste chýbali 3 kolá... Aj keď v prípade jednotlivcov sa v seriáli KartCup zďaleka nedá hovoriť o vyrovnanom štartovnom poli, milým a povzbudivým je fakt, že v každom tíme sa našiel jazdec schopný zajazdiť najrýchlejšie kolo pretekov pod 49 sekúnd.

II. KartCup 2014

Tri najlepšie tímy februárových pretekov: I. miesto Go Baby Go (Tomáš a Braňo Bizubovci, Viktor Macko), II. miesto HighOctane (Rado Mihalek, Ali Gharakhani, Tomáš Polerecký), III. miesto Ladies (Renata Zajcevová, Veronika Vanyová a Barbora Pucherová). 

Najbližšie preteky sú 13. marca

Tretie kolo rozbehnutej série KartCup 2014 sa jazdí v druhý marcový štvrtok večer. Aj pre tieto preteky majú organizátori pripravené zaujímavé novinky, ktoré dvojhodinové preteky pre jednotlivých jazdcov ešte zatraktívnia. Každý jazdec totiž bude musieť do boja nastúpiť dvakrát. Toto riešenie udrží jazdcov viac zainteresovaných do diania pretekov. Podrobnejšie riešenie oznámi KartCup tím v samostatnom článku už čoskoro. Ak máte chuť pretekať a zúčastniť sa, neváhajte. Privíta vás dobrá atmosféra a férové preteky. Online registrácia do pretekov začína automaticky 7 dní pred pretekmi na www.kartcup.sk

Kompletná fotogaléria z pretekov II. KartCup 2014