2014 SlovakiaRing WTCC

Tímoví kolegovia, kamoši a zároveň rivali, to sú Sébastien Loeb a Yvan Muller.

Titul Majstrovstvá sveta nesie len skutočná špička, ako Formula 1, MS v rely (WRC), MS vo vytrvalosti (WEC), či MS v relykrose (World RX). Minulý rok poznačilo preteky u nás predovšetkým počasie, ktoré však tisíce fanúšikov neodradilo. Aj keď si nakoniec pozreli len prvé z dvoch plánovaných pretekov. Z víťazstva sa vtedy tešil legendárny Sébastien Loeb. Druhé kolo prvýkrát v histórii šampionátu zrušili pre hustý dážď. Francúzskemu národnému hrdinovi Loebovi doprial náš okruh už druhé víťazstvo po FIA GT Series (2013), kde jazdil s McLarenom MP12C.

2014 SlovakiaRing WTCC

Pre extrémne sílný dážď musel II. kolo pretekov na SlovakiaRingu minulý rok zrušiť. V 10. ročnej histórii sa tak stalo prvýkrát.

Sezóna 2015 WTCC začala v marci pretekmi v Argentíne. Po minuloročnej dominancii vozidiel Citroën C-Elysée a špeciálne čerstvého šampióna José María Lópeza len málokto mohol čakať, že sa rozloženie síl zmení. Argentínčan ukázal svoje schopnosti ziskom pole position a víťazstvom v prvých pretekoch. V tých druhých ho dokázal udržať na uzde 9-násobný majster sveta v rely Sébastien Loeb. Ten chce zúročiť skúsenosti svojho premiérového ročníka a zaútočiť na majstrovský titul. Jednoduché to nebude, keďže aj skúsený 4-násobný majster WTCC Yvan Muller má rovnaké ambície. Tím Sébastien Loeb Racing navyše prenajal ďalšie dva Citroëny súkromným jazdcom – Číňanovi Ma Qing Hua a Maročanovi Mehdimu Bennanimu. Následne na ďalšom podujatí v marockom Marakéši vyhral opäť López a z triumfu v druhých pretekoch sa tešil veterán Muller.

Posledné víkendové preteky na Hungaroringu patrili opäť Lópezovi, no v druhých pretekoch sa z víťazstva tešil domáci Norbert Michelisz na Honde. Okruh pri Budapešti privítal aj tímy sesterského FIA Európskeho pohára cestovných automobilov ETCC, ktorý sa aj u nás teší veľkej podpore fanúšikov vďaka domácemu obsadeniu a ostrým súbojom. Minulý víkend priniesol mimoriadne atraktívne kolo na Severnej slučke Nurburgringu spolu s novým okruhom. V prvých pretekoch znova vyhral José María López pred Sébastienom Loebom a tretie miesto získal Yvan Muller. Všetci na Citroenoch C-Elysée. Norbert Michelisz s Hodnou Civic skončil štvrtý. Na rovnakom mieste v druhých pretekoch sa však Honda dostala na pódium vďaka 3. miestu Tiaga Monteira, takže márne to určite nie je.

2015 WTCC SlovakiaRing uprostred juna

Citroen v prvých 5. kolách pretekom WTCC jednoznačne dominuje.

Karty chce navyše miešať aj, veľmi nečakane, Lada Vesta. S pilotmi Robom Huffom a Jamesom Thompsonom prekvapila už na prvom podujatí sezóny najrýchlejším časom v prvej časti kvalifikácie a pole position v druhých pretekoch. Honda s vozidlami Civic získala na úvod sezóny jedno pódiové umiestnenie pre bývalého pilota F1 Tiaga Monteira, zatiaľ čo Maďar Norbert Michelisz vyhral Trofej Yokohama pre nezávislých jazdcov a preteky v Maďarsku. WTCC SlovakiaRing bude šiestym podujatím sezóny, pričom zakončí jej prvú polovicu. Naša trať pri Orechovej Potôni patrí medzi najobľúbenejšie v kalendári a vysoký júnový dátum by počasiu tiež mohol pomôcť. Súboje „nárazník o nárazník“ a skutočné pretekanie, akým sa FIA WTCC preslávilo vo svete, priláka fanúšikov na Slovensku v dňoch 20. a 21. júna 2015.