Iba nedávno sme vám ukázali prototypy rôznych generácií BMW M3, ktoré síce postavili priamo v automobilke, no do výroby sa nedostali. Boli to rôzne karosárske verzie od pick-up E30, cez hatchback s označením Compact E36, kombi E46 až po ďalší pick-up E92. Videli ste však niekedy M3 E30 Touring? Som si istý, že niektorí už určite našli na internete prestavby na túto tému. V drvivej väčšine však ide o 5-dverové kombi s bodykitom M3. Existuje však firma, ktorá myšlienku dotiahla k dokonalosti a vytvorili 3-dverové BMW M3 E30 Touring. Výsledok môžete vidieť na fotkách. Je viac ako pôsobivý.

Trojdverová karoséria pôsobí, akoby tak vyšla už výrobnej linky

Za unikátnou prestavbou stojí americká firma Griot’s Garage, ktorá sa zaoberá čistením, leštením a ochranou laku automobilov. Jej vedenie jedného dňa dospelo k rozhodnutiu, že potrebuje auto, v ktorom jeho zamestnanci nielen rozvezú ich produkty, ale budú schopní ich na mieste predviesť. Nuž a namiesto nudnej sériovky sa rozhodli siahnuť po bavorskej klasike. Potrebovali však praktickejšiu verziu, ktorá nikdy neexistovala. Preto oslovili firmu J-Rod & Custom a priniesli im BMW E30 Touring z roku 1989, s požiadavkou, aby z neho urobili repliku M3. Nie však hocijakú. Auto malo vyzerať čo najautentickejšie. Jednoducho akoby tak vyšlo priamo z fabriky.

 

Nuž a keďže je auto vo výsledku iba dvojmiestne, dostali klampiari za úlohu zbaviť sa zadných dverí. No a tí sa do toho pustili ozaj z gruntu. Namiesto "jednoduchého" zavarenia zadných dverí sa rozhodli použiť predné dvere z kupé. Vyzerá to proporčne lepšie a autentickejšie. No keďže sú o viac ako 22 cm dlhšie ako dvere na Touringu, znamenalo to aj posunutie B-stĺpikov. Výsledok dopadol nadmieru dobre. Takto upravená karoséria si zaslúži aj primeraný lak. Voľba padla na špeciálne namiešaný odtieň červenej pomenovaný "Griot’s Red". V lakovni naniesli na karosériu 6 vrstiev červeného laku a ďalších 6 vrstiev číreho laku.

Pod kapotu sa dostal 4,0 litrový V8 z BMW 540i E34

Keď už auto poriadne vyzeralo, muselo aj poriadne jazdiť. V tomto bode sa však tvorcovia odklonili od konceptu M3 E30 a namiesto ostrého 4-valca použili rovno 8-valec. Červený kombík tak dostal pod kapotu 4,0 litrový V8 označený M60B40, ktorý spolu so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou podarovalo BMW 540i z roku 1995. Hnaciu sústavu ešte doplnil upravený kardan a samosvorný diferenciál so stálym prevodom 2,92. Sériový výkon tohto motora bol 210 kW (282 k) a 400 Nm a to všetko ide na cestu, samozrejme, cez zadné kolesá. Bez povšimnutia neostal ani podvozok. O tlmiče a pružiny sa postarala firma Ground Control a k tuhšiemu podvozku auto dostalo aj tuhšie stabilizátory. Pozadu nezostali ani brzdy, ktoré dodalo pre zmenu Brembo. Celok krásne dopĺňajú kolesá s diskami označenými HRE 501M. Predné majú rozmery 17x8 a zadné dokonca 17x9.

Auto už bolo tým pádom pripravené na jazdenie, no na to, aby mohlo reprezentovať firmu na tohtoročnej výstave SEMA, potrebovalo ešte úpravu interiéru. Ako som už spomínal, auto je iba dvojmiestne. Zadné sedadlá uvoľnili priestor produktom firmy a v batožinovom priestore dokonca nájdeme okrem rôznych prípravkov a náradia na leštenie karosérií aj 57 litrovú nádrž s vodou. Ľudia z Griot’s Garage tak teoreticky môžu ponúkať svoje služby prakticky kdekoľvek. Viete si predstaviť lepšie firemné auto?

Zdroj: carscoops

BMW M3 POZNÁ KAŽDÝ. OSLAVUJE 30TKU. TIETO PROTOTYPY ALE POZNÁ MÁLOKTO

BMW M3 POZNÁ KAŽDÝ. OSLAVUJE 30TKU. TIETO ...

To, že práve v týchto dňoch odštartovala jedna z najvýznamnejších motoristických akcií v Európe, autosalón v ...

02. 10. 2016
BMW OSLAVUJE 30 ROKOV MODELU M3 ŠPECIÁLNOU EDÍCIOU S VÝKONOM 450 K

BMW OSLAVUJE 30 ROKOV MODELU M3 ŠPECIÁLNOU ...

Pred 30 rokmi prišiel jeden z najlegendárnejších modelov BMW. Model s označením M3 E30, ktorý vychádzal z ...

01. 06. 2016
JAZDA: BMW M2 (F87)

JAZDA: BMW M2 (F87)

BMW predstavilo svetu model M2 uprostred októbra 2015. Fanúšikovia značky o novej triede modelu M - nástupcovi zberateľsky ...

21. 06. 2016
JAZDA: BMW M4 COUPÉ

JAZDA: BMW M4 COUPÉ

Patrím medzi tých šťastných ľudí, ktorým sa podarilo posadiť sa za volant BMW M4 Coupé. Čo by som to bol za človeka, ...

10. 07. 2014