Nemecké diaľnice budú spoplatnené najskôr od roku 2016. Môžu za to najmä praktické a právne problémy, s ktorými sa musí krajina vyrovnať. Zatiaľ nie je nič isté, no už padli prvé informácie o cenách a dobách platnosti diaľničných známok. Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt uviedol, že celoročná známka môže stáť približne 100 eur.

Politikom vadí, že Nemci musia v iných krajinách za diaľnice platiť a cudzinci ich majú v Nemecku zadarmo.

Ako som písal pred niekoľkými týždňami, samotní Nemci za diaľnice platiť budú aj nebudú. Právo Európskej únie nedovolí, aby domáci platiť nemuseli a ostatní áno. Išlo by o diskrimináciu. Diaľničné známky si teda budú musieť kupovať aj Nemci. Následne im bude táto čiastka kompenzovaná vo forme nižšej dane z motorového vozidla.

 

Problémom však je, že občania tohto štátu často platia nižšiu daň ako 100 eur. Majitelia elektromobilov neplatia žiadnu daň z motorového vozidla. V tomto prípade sa uvažuje o kombinovanej zľave z dane aj z ceny ročného poplatku. Suma za diaľničnú známku však nebude pevná. Minister uvažuje o zľave pre vozidlá s malým objemom motora. Rovnako menej by mali platiť aj vozidlá s citom pre životné prostredie.

 

Spoplatnenie nemeckých diaľnic sa blíži. Je však ešte vzdialené niekoľko rokov. Diaľničné známky si budú musieť kupovať všetci domáci aj zahraniční vodiči.

Neobmedzená rýchlosť v spojení s odporúčanou 130 km/h ostáva v platnosti.

Nemecko neuvažuje o zavedení len ročnej diaľničnej známky. Po spoplatnení by sme si mali možnosť kúpiť aj týždennú a mesačnú známku.

 

Na zavedenie poplatkov za používanie diaľnic je však potrebné prijať zákon. Keďže s týmto nápadom prišla strana CSU len pred niekoľkými mesiacmi, zatiaľ ešte nie je na svete ani návrh zákona. Minister dopravy plánuje, že ho predloží v priebehu tohto roka.

 

Zdroj: spiegel.de

Prečítajte si aj:  Diaľnica medzi RK a BB možno nebude. Štát zvažuje alternatívu