O novom Audi A8 sme už nejaké informácie priniesli. Okrem toho, že váži viac ako predchodca, aj to, že ponúkne 48V elektrický systém. Nové Audi A8 bude mať svetovú premiéru uprostred leta 11. júla v Barcelone, avšak značka klasicky zásobuje médiá informáciami o novinke už teraz. Napríklad aj o tom, že nové Audi A8 pri náraze zodvihne podvozok. Na čo to môže byť dobré?

Nové Audi A8 bude musieť byť pokrokové. Súčasná generácia je na trhu už od roku 2010, čas na výmenu je na mieste. Konkurencia v podobe BMW 7, Mercedesu S a Lexus LS už svoje tromfy vyložila na stôl, a tak je na rade Audi.

Audi A8 príde riadne našľapané novými technológiami, v priebehu výroby sa očakáva aj plne autonómny režim.

Novinkou bude aktívny a adaptívny podvozok, ktorý bude ponúkať čo najlepší komfort na cestách. Aktívne pruženie bude využívať služby 48V systému. Každé koleso má takpovediac vlastný individuálny manažment. Každé z nich totiž bude mať vlastný elektromotor, ktorý bude mať na starosti príslušné pruženie.

Adaptívne pruženie bude po prvýkrát pri náraze zdvíhať podvozok.

Vďaka prednej kamere systém deteguje cestu a podľa nej nastaví elektromotor príslušnú tuhosť na každom kolese zvlášť. Veľmi podobný systém predstavil pred rokmi Mercedes v triede S komerčne známy ako Magic Body Control. Medzičasom má taký systém, no o čosi zdatnejší aj BMW. Kamera v Audi A8 generuje snímky z cesty 18-krát za sekundu. Uvidíme, ako sa bude novinka správať aj v dynamickom móde.

V ponuke bude aj aktívne riadenie všetkých kolies. Vďaka nemu má mať novinka menší polomer otáčania, ako o dve triedy menšie Audi A4. Poslednou predstavenou novinkou je už spomínané zdvíhanie podvozka.

Pri bočnom náraze, ktorý presiahne rýchlosť 25 km/h, systém zdvihne automobil na strane nárazu až o 80 mm, čím prenesie náraz do nižších častí vozidla, ktoré sú, samozrejme, pevnejšie. Celý proces sa uskutoční do pol sekundy. Audi prezentuje, že zaťaženie cestujúcich pri bočnom náraze takto klesne o 50 % voči situácii, kedy by vozidlo zostalo na svojej bežnej svetlej výške. Viac noviniek sa pravdepodobne dozvieme až 11. júla po predstavení v Barcelone.