Preto som vyrobili tento seriál, v ktorom chcem trošku poupratovať medzi značkami a koncernmi, niektoré veci som si zopakoval, iné ma celkom prekvapili. Ale ani pri najlepšej snahe nebude tento seriál vyčerpávajúci. S úprimným vedomím, že nikto nie je dokonalý, ponúkam prvú časť a začínam v abecednom poradí od písmena B. 

BMW Group

V našom seriáli nebudeme podrobne cúvať až k úplným koreňom automobiliek, veľmi často by sme sa dostali niekde na začiatok 20. storočia, v prípade značky BMW do roku 1916. Základ spoločnosti BMW AG vznikol pod názvom Bayerischen Flugzeug-Werke spojením dvoch spoločností Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke. K výrobe lietadiel sa viaže aj mýtus o pôvode loga, ktoré vraj znázorňuje modro-bielu vrtuľu. Nie je to však pravda. V júli 1917 Franz Josef Popp zaregistroval nový názov spoločnosti Bayerische Motoren Werke, aby tak odlíšil novú firmu od predcahádzjúcej Rapp Motorenwerke na výrobu leteckých motorov. Okrem zmeny názvu to však chcelo aj nové logo, ktoré prišlo v októbri 1917 a zobrazovalo kombináciu pôvodného kruhového loga firmy Rapp, lenže už s písmenkami BMW na vonkajšom prstenci a v strede so šachovnicovou kombináciou vlajky Bavorska, hoci v opačnom postavení, keďže takýto štátny symbol nebolo možné použiť na komerčné účely. Toľko k logu a počiatkom, ale po týchto rokoch prišli ďalšie zmeny, ovplyvnené aj druhou vetovou vojnou, neskôr nasledoval dlhodobý vývoj spájania aj špecializácie výroby, až sa automobilka a s ňou koncern prehupol cez magickú storočnicu. Aj toto platí vo všeobecnosti o množstve značiek. Zaujímavé je však pre nás súčasné rozloženie síl. 

BMW

V prípade skupiny BMW má osobitné postavenie samotná značka Bayerische Motoren Werke AG, nemecká automobilka vyrábajúca automobily, ale aj veľmi úspešné motocykle a motory so sídlom v Mníchove. V oblasti automobilov si značka drží vysoký štandard kvality a ponúka aj vysoko luxusné typy, pričom neustále rozširuje portfólio vyrábaných typov – dnes už aj smerom k elektromobilom (opäť bude platiť o väčšine svetových značiek).

MINI

V roku 1959 sa na svete prvý raz objavil produkt spoločnosti British Motor Corporation – čarovné malé miniauto, porážajúce dovtedajšie veľkostné limity – minimálnych rozmerov a maximálneho vnútorného priestoru a obrovskej zábavy. MINI sa stalo súčasťou koncernu v roku 1994. Nové MINI prišlo na svet v tok 2001 a preskočilo do 21. storočia ako ponuka pre extrovertov. 

Rolls-Royce

V istom zmysle vrcholom skupiny je značka, ktorú založili Charles Stewart Rolls a Frederick Henry Royce (ešte pred vznikom BMW) a ktorá prezentuje maximálne ľudské majstrovstvo a bez akýchkoľvek pochybností ju môžeme označiť za ikonu vo svete najexkluzívnejších luxusných automobilov. Práva na značku získala nemecká skupina v roku 1998, pričom súčasťou koncernu sa stala o dva roky neskôr. Známa je výrobou superluxusných automobilov, hoci väčšiu časť výrobných kapacít venuje na výrobu pohonných jednotiek a komponentov pre civilné a vojenské letectvo, ale aj produkcii lodnej techniky a energetiky.