Rush (Rivali) – 2013

Mnohí z vás tento film videli, no ja naňho nedám dopustiť a v tomto zozname nesmie chýbať. V skratke, opisuje roky rivality medzi legendárnymi pretekármi F1, Nikkim Laudom a Jamesom Huntom. Nechýba ani neslávne známa Nikkiho nehoda, a tvorcovia si dali záležať aj na skvelom vyobrazení rozdielnych osobností daných pretekárov. 

McLaren – 2017

Film je zameraný na život Brucea McLarena, zakladateľa McLaren Motor Racing Team. Ten bol nielen skvelý jazdec, ale aj geniálny mechanik. Vo filme nechýba ani mnoho archívnych záberov, kde okrem McLarena uvidíte Maria Andrettiho či Emersona Fittipaldiho. 

Senna – 2010

Opäť film, ktorý opisuje život pretekára F1. Tentoraz ide o legendárneho Ayrtona Sennu, ktorý, bohužiaľ, prišiel o život pri tom, čo najviac miloval. Mnohí ho označujú za jedného z najlepších jazdcov Formuly 1 v histórii. Film taktiež obsahuje niekoľko archívnych záberov a aj keď zobrazuje Sennu trochu jednostranne, oplatí sa ho vidieť. 

A life of Speed: The Juan Manuel Fangio story – 2020

Skvelý film Netlixu, ktorý ukazuje výnimočnosť 5-násobného majstra sveta F1, Juana Manuela Fangia. V 50. rokoch minulého storočia si tento Argentínčan absolútne podmanil svet Formuly 1 a získal titul v rokoch 1951, 1954, 1955, 1956 a 1957. Velikáni tohto športu ho často bez rozmyslu pasujú za najlepšieho pretekára histórie. 

The 24 Hour War – 2016

Ak ste videli film Le Mans´66 (známy aj ako Ford v Ferrari), tento v podstate aj môžete preskočiť. Opisuje totiž rovnaký ročník 24h Le Mans. Rozdielom je, že namiesto hollywoodskych hercov ukazuje reálne archívne zábery a viac prezentuje fakty. Teda dokument, ako má byť. Ak máte ale radšej skôr akciu a hviezdnych hercov ako Matt Damon či Christian Bale, dajte prednosť filmu Le Mans´66.

Shelby American – 2019

Dokument zameraný na život najlepšieho výrobcu áut a zároveň bývalého pretekára, Carrolla Shelbyho. Poslúži aj ako skvelý doplnok k vyššie spomenutým filmom The 24 Hour War alebo Le Mans´66 a umožní vám bližšie nahliadnuť do života Shelbyho. 

Road – 2014

Aby to nebolo všetko len o F1 a Le Mans, tento film je o profesionálnom motocyklovom pretekárovi, Wiliamovi Dunlopovi. Ten tragicky zahynul pri nehode počas pretekov v roku 2018 vo veku len 32 rokov. Dunlop sa aj 9-krát zúčastnil slávnych a pre mnohých aj šialených pretekov na Isle of Man, pričom 6-krát stál na pódiu. Film neopisuje len jeho život, ale zobrazuje aj prečo bol on a jemu podobní pretekári tak závislí na pretekaní a boli ochotní ísť na hranicu zdravia a súťažiť aj na takých nebezpečných miestach ako Isle of Man. 

Hitting the Apex – 2015

Skvelý film z prostredia Moto GP, ktorý približuje šesť najväčších mien v boji o titul. Nechýbajú Valentino Rossi, Marq Márquez či Jorge Lorenzo. Ak ste fanúšikmi seriálu Drive to Survive, Hitting the Apex je výborným ekvivalentom, len na dvoch kolesách a určite sa oplatí pozrieť. Veď motocykle tejto kategórie zrýchľujú rýchlejšie ako monoposty F1. 

Williams – 2017

Dokument, ktorý úprimne vyobrazuje portrét Sira Franka Williamsa. Od jeho začiatkov v F1, cez dominanciu jeho tímu, až po momenty, kedy takmer prišiel o život. Meno Williams však už nie je len o Frankovi, ale aj o rodinnom odkaze, ktorý sa aktuálne snaží udržať nažive jeho dcéra, Claire. Veľa lepších filmov z prostredia motoršportu nenájdete. 

KTORÝ FILM VÁS NAJVIAC ZAUJAL?
 • Rush ( 29% )

   

 • McLaren ( 7% )

   

 • Senna ( 22% )

   

 • A life of Speed: the Juan Manuel Fangio story ( 7% )

   

 • The 24 Hour War ( 9% )

   

 • Shelby American ( 9% )

   

 • Road ( 10% )

   

 • Hitting the Apex ( 2% )

   

 • Williams ( 5% )

   

Odpovedalo 58 ľudí