Alpina začala s úpravou SUV modelov od BMW len nedávno, v roku 2013. Vtedy predstavili na autosalóne v Ženeve svoje prvé SUV s naftovým trojlitrovým šesťvalcom na základe X3, do názvu pridali len D a vzniklo tak XD3. Prvý vznetový motor upravený Alpinou je pritom o dosť starší, bol ním v roku 1999 trojlitrový šesťvalec v generácii E39 s označením D10 Biturbo.

Diesel v Alpine nekončí, prichádza štvorturbová verzia trojlitra známa z BMW.

Alpina tak zatiaľ vznetové motory úplne nezavrhla a prichádza s novou generáciou XD3 opäť so vznetovým motorom. Tentokrát ide už o štvorturbovú verziu, ktorú poznáme z aktuálneho BMW M550d alebo 750d. Je pritom zaujímavé, že aktuálna Alpina D5s využíva „len“ trojturbovú verziu, ale dosahuje rovnaký maximálny výkon, ako nová XD3. Ten je na úrovni 285 kW (388 k).

Alpina XD3 stojí na 20-palcových diskoch, za príplatok sú dostupné 22-palcové.

Rozdiel je tiež v krútiacom momente oboch motorov. Zatiaľ čo D5s má o turbo menej a maximálny krútiaci moment končí hodnotou 800 Nm, štvorturbová Alpina XD3 dosahuje „len“ 770 Nm. Samozrejmosťou je pohon všetkých kolies xDrive, ktorý zabezpečí naozaj prvotriednu dynamiku. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 4,6 sekundy a maximálna rýchlosť je 266 km/h.

Motor je spojený výlučne s 8-stupňovou automatickou prevodovkou Switch-Tronic. Zaujímavosťou je deklarovaná priemerná spotreba paliva, ktorá je podľa novej normy WLTP rovných 9 l/100 km. Tomuto údaju by som aj úplne veril, Alpina nemá čo skrývať a uvádza skutočné údaje.

V interiéri nájdeme niekoľko drobností informujúcich o tom, že sedíte v Alpine.

Zvonku a zvnútra spoznáte novinku veľmi jednoducho, Alpina sa odlišuje inými doplnkami v interiéri alebo odlišnými nárazníkmi. V interiéri nájdeme modré pozadie budíkov alebo plaketku s poradovým číslom auta. Sériové 20-palcové, ale aj príplatkové 22-palcové disky stále pripomínajú klasiku z 80-tych rokov. Predaj by mal odštartovať v priebehu tohto leta za zatiaľ nešpecifikovanú sumu.

Zdroj foto: Alpina

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov