Svoju smrť nájde aj Paceman.

Automobilka v poslednej dobe čelí znižujúcim sa predajom a musí s tým niečo urobiť. V minulom roku v Európe zaznamenala 95 682 predaných kusov. Ide síce o mierne medziročné zvýšenie, no na ročné predajné čísla z rokov 2002 až 2012 (okolo 145 tisíc kusov) stále nemá. Výrobca teda zoštíhľuje svoju ponuku a minimalizuje výrobné náklady. Po redukčnej diéte v ponuke ostane len trojdverové a päťdverové Mini, kabriolet, kombi Clubman a SUV Countryman.

To teda znamená, že koncom v automobilke ešte nie je koniec. Smrť sa blíži aj pre typ Paceman, ktorý taktiež nezaznamenal očakávané predaje. V USA si ho v minulom roku kúpilo len 2082 ľudí, čo predstavuje viac ako 50% medziročný pokles.

Výrobné linky čoskoro prestanú produkovať Coupé a Roadster. Mini vie svoje kapacity využiť inak. Podobný osud čoskoro postihne aj Paceman.

Hatchback má už teraz na výber jeden zo 7 motorov. Šírka ponuky aj napriek škrtom výrazne neutrpí.

Mini teda čoskoro bude mať v ponuke 5 karosárskych verzií, ktoré však bude obmieňať a variovať vysokým počtom motorov. Výrobca predáva hatchback už teraz až so 7 motormi. V ponuke však ešte nie je kompletná formácia novej generácie a teda v najbližšom čase sa môžeme tešiť na ďalšie novinky. Mini by malo kabriolet ukázať už na autosalóne v Ženeve, Clubman vo Frankfurte a Countryman príde až v budúcom roku.

Okrem toho je v hre aj malé Mini s názvom Minor. Zatiaľ však nebolo oficiálne potvrdené. Ak však skutočne vznikne, pôjde o pokračovanie projektu Rocketman. V budúcnosti sa nepriamym nástupcom typu Roadster môže stať sériová verzia konceptu Superleggera, no to sú už úvahy skôr zo sféry divokých špekulácií.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj: McLaren 12C končí! Pozastavenie výroby je nakoniec definitívne