Americký Ford si nechal patentovať systém expresného vykurovania kabíny. Automobilka podala žiadosť 24. marca 2021 a výsledok bol zverejnený o rok a pol neskôr, konkrétne 29. septembra 2022. Vďaka tomuto nápadu chce Ford vylepšiť spôsob, ako vyhriať kabínu auta v čo najkratšom možnom čase a tým zvýšiť komfort v zimných mesiacoch. Ide o zaujímavý nápad najmä pre tých, ktorí žijú v chladnom podnebí, a to samozrejme najmä v prípade, že auto parkujú mimo garáže. Mali by sme ale dodať, že nejde o tak prevratný vynález, ako by sa mohlo zdať. Podobný systém pod skratkou PTC používa už skoro 20 rokov napríklad koncern VW. O čo ide?

Pomôcť by mohol elektrický odpor

Samotný systém, tak ako je načrtnutý v prihláške na príslušnom úrade, pozostáva z kompresora a odporového vykurovacieho telesa (v podstate elektrickej špirály), ktorá vytvára teplo okamžite po naštartovaní a je prenášané do chladiaceho okruhu a následne do kabíny vozidla.

Ford sa v súčasnosti pozerá na viaceré možnosti, ako zabezpečiť okamžité teplo v interiéri. Jednou z nich je využitie obtoku výparníka v rámci systému klimatizácie, alebo obtokový ventil, ktorý môže byť uzatvorený a teplo sa uvoľňuje cez výparník priamo do kabíny vozidla.

Pre porovnanie, tradičné vyhrievanie zabezpečuje vzduch prúdiaci okolo tepelného výmenníka, ktorý je ohrievaný motorom vozidla, respektíve jeho chladiacim okruhom.

Zdroj: Fordauthority.com