Doba je ťažká a predávať modely, o ktoré nie je dostatočný záujem, je skrátka luxus. Fabriky už dávno nedržia v predaji autá, na ktorých nezarobia a doby, keď si dovolili poslať medzi zákazníkov ekonomicky stratové autá, sú nenávratne preč. Ukážkou racionalizácie ponuky je aj Fiat v USA. Ten totiž po desiatich rokoch redukuje svoju ponuku na jediný model. Je ním crossover Fiat 500X.

Takto široká ponuka modelov sa v roku 2021, zdá sa, stane minulosťou.

Koniec vetra vo vlasoch

Nedá sa povedať, že by pred redukciou Fiat ponúkal extra široké modelové portfólio, no aj štyri modely v roku 2020 boli 4-krát viac, než to, čo Fiat ponúkne v roku 2021. Z ponuky totiž vyraďuje charizmatický roadster Fiat 124 Spider, aj jeho športovú verziu Abarth. O dôvodoch pritom môžeme len špekulovať, sesterská Mazda MX-5 totiž v ponuke pre amerických zákazníkov stále zostáva. Či to bude pohonom, emisnou a bezpečnostnou legislatívou alebo nezáujmom, Fiat nekomentuje.

Charizmatický roadster Fiat 124 Spider už končí aj za veľkou mlákou. Pre rok 2021 ho Fiat stiahne z ponuky.

Rovnako ako atraktívny roadster sa však z USA sťahuje aj praktický van Fiat 500L. Jeho dizajn zákazníkov neoslovil. Zatiaľ čo totiž základný Fiat 500 pôsobil roztomilým dojmom, jeho nafúknutá rodinnejšia verzia 500L stratila šarm a pôvodnú dizajnovú vyváženosť. Fiat celkovo dosť riskoval, keď začal stavať všetky modely na pôvodnej „Päťstovke“. Ako sa ukazuje, ani táto taktika ešte nemusí automaticky znamenať úspech.

Fiat 500L sa medzi zákazníkmi neuchytil. Jeho dizajn pravdepodobne nesplnil predstavy.

Jediným talianskym hrdinom v USA tak zostáva osamelý Fiat 500X. Fabrika dúfa, že sa pre crossover technicky príbuzný s Jeepom Renegade rozhodne dostatočný počet zákazníkov a značka svoje meno v USA definitívne nestratí. Aby toho nebolo málo, aj jeho predajnú cenu pre rok 2021 musel Fiat o niečo zodvihnúť.

zdroj: Car Connection, Fiat US

Fiat sa bude v USA v roku 2021 spoliehať výlučne na tento model - Fiat 500X.