Bezpečnosť na cestách je pre úradníkov EÚ zodpovedných za dopravu už dlhodobo jedna z prioritných tém. Nehodovosť priemerne síce klesá, ale čísla sú stále vysoké. Môže za to viacero faktorov, jedným z nich je aj stále väčší počet áut v doprave. Hustota premávky jednoducho rastie, pričom pribúda najmä mladých vodičov. A práve pri nich je rozšírený jeden z najnebezpečnejších zlozvykov súčasnosti – čítanie sms za volantom.

Waze, sms, maily...

Agentúra Ipsos uskutočnila rozsiahly bezpečnostný prieskum, na ktorom sa aktívne zúčastnilo až 12 000 európskych vodičov. Tí mali zabezpečenú anonymitu, aby mohli odpovedať a prezrádzať aj prehrešky, za ktoré by boli inak pokutovaní. Po vyhodnotení prieskumu sa eurokomisári nestačili diviť. Až 25 % z účastníkov na seba prezradilo, že za volantom bežne číta sms a vybavuje maily. Doba si to vraj žiada, a tak údajne často niet inej možnosti. Na európskej pôde sa preto chcú problémom hlbšie zaoberať a nájsť cesty, ako tomuto zlozvyku zabrániť. Pozornosť počas jazdy však odpútavajú aj iné veci. Alarmujúce je najmä číslo udávajúce, koľko vodičov si počas jazdy nastavuje navigáciu. Podľa prieskumu je to 40 % opýtaných, odborníci však odhadujú, že toto číslo bude v skutočnosti omnoho vyššie. Problémom, do ktorého sú „namočené“ aj samotné automobilky, sa už zaoberá EÚ. Ovládanie navigácie a iných palubných systémov sa totiž medzičasom stalo tak zložitým (často najmä vďaka výhradne dotykovému ovládaniu), že s tým budú musieť zodpovedné orgány niečo urobiť. Pripravuje sa legislatívne obmedzenie, ktoré má niektoré funkcie palubných systémov „odomknúť“ len pri stojacom vozidle.

Rovnakých 25 % vodičov ako pri čítaní mailov a sms, sa počas jazdy zaoberá aj navigačnou aplikáciou Waze, v ktorej označuje dopravné komplikácie, prekážky a zápchy. Až 6 % vodičov na seba dokonca prezradilo, že majú počas jazdy pustené video.

zdroj: Courthousenews, Ipsos, Politico