Štatistiky analytickej spoločnosti JATO Dynamics sú neúprosné. Aj keď sú súhrnné predaje nových áut od januára do augusta 2021 zatiaľ ešte o niečo vyššie než za rovnaké obdobie minulého roka, počet registrácií naďalej vytrvalo spomaľuje. Aj preto bol tohtoročný august so 713 714 predanými kusmi najslabším mesiacom od roku 2014.

Podľa jedného z analytikov známej agentúry za to môže pretrvávajúci nedostatok čipov, ktorý spôsobuje spomaľovanie výroby i dodávky zákazníkom a tí navyše obrátili svoju pozornosť buď na ojazdené vozidlá, alebo sa rozhodli nákup nového auta odložiť.

Sandero

Ako závan z iného sveta pôsobia vo svetle týchto informácií predaje Dacie Sandero, má to ale svoju logiku. Cenovo dostupný rumunský hatchback má na svojej palube čipov výrazne menej než napríklad taký Volkswagen Golf. Takže kým predaje bývalej nemeckej jednotky medziročne spadli o 38 percent, v prípade Sandera naopak stúpli o 8 percent.

Aj preto si žiadaná Dacia s počtom 14 961 predaných kusov udržala absolútne prvé miesto v európskych predajoch pred Golfom (13 664 ks) a treťou Toyotou Yaris (12 584 ks). Úspech Sandera ale nie je ale len o polovodičoch.

Sandero

Kanibalizácia v rámci VW

Ceny bežných osobných automobilov so spaľovacími motormi v poslednom období rapídne stúpajú, pričom automobilky týmto rozdielom jednak dotujú produkciu drahých elektromobilov, ale zároveň premietajú do cien tiež bruselské pokuty za emisie. A pretože to mnoho zákazníkov jednoducho nechce akceptovať, obracajú svoju pozornosť aj na lacnejšie autá typu Dacie Sandero.

Pád Golfu sa dá naopak pochopiť, ak si uvedomíme, že nemalá časť zákazníkov dá napríklad aj kvôli štátnym dotáciám v niektorých krajinách prednosť jeho elektrickému ekvivalentu VW ID.3. Tých sa pritom v auguste predalo viac ako 7900 kusov.

Sandero

Tým samozrejme nechceme nijako znižovať úspech Sandera. Druhý mesiac si udržalo prvé miesto a navyše jeho úspech podčiarkuje i Dacia Duster, ktorá sa s augustovým počtom 11 327 predaných kusov vyšplhala na štvrtú priečku.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: JATO