Káva je v našom živote motoristov sediacich celé dni za volantom určite veľký pojem. Preto sa tešíme, že čerpacie stanice sa predháňajú v ponuke kvalitnej kávy, ale aj ďalšieho sortimentu, ktorý už tak ani celkom s motorovými vozidlami nesúvisí. Sotva existuje na Slovensku širšia sieť kaviarní ako Fresh Corner, ktorej v týchto dňoch pribudla prevádzka s poradovým číslom 200, a to sa chystajú ešte ďalšie dve desiatky. Je až neuveriteľné, že ročne sa v nich predá viac ako osem miliónov šálok kávy. Značka Fresh Corner sa stala súčasťou čerpacích staníc Slovnaft v júli 2015, keď boli otvorené prvé kaviarne v Záhorskej Bystrici, Lučenci a vo Vyšnom Kubíne. V nasledujúcich rokoch sa ich počet postupne zvyšoval a dnes už sú súčasťou takmer celej (80 %) siete Slovnaftu.

„Do modernizácie a prestavby našej siete sme od roku 2015 investovali 90 miliónov eur, z toho viac ako polovicu tvorili výdavky na Fresh Corner. Vďaka tomu sme nielen najväčšou sieťou na Slovensku, ale aj jednotkou v oblasti občerstvenia na cestách,“ povedal generálny riaditeľ Slovnaftu Gabriel Szabó.

Tak, ako kvalitné palivo potrebuje kvalitné suroviny a aditíva, ani dobrá káva sa nedá urobiť len tak z hocičoho. „Vo Fresh Corneri pripravujeme kávu v pomere 70 percent arabica a 30 percent robusta. Toto zloženie pred uvedením na trh degustovali špičkoví baristi a tiež zákazníci. Vyberali spomedzi 40 rôznych zmesí,“ hovorí riaditeľka maloobchodnej siete Slovnaftu, Timea Reicher.

Urobte si prestávku

Predajne Fresh Corner ponúkajú aj na mieste dopekané sladké a slané pečivo a rýchle občerstvenie, pre ktoré sa často na čerpačke zastavíme, aj keď práve nepotrebujeme doplniť palivo. Zastávky počas dlhšej cesty nám pomôžu prekonať aj únavu, ktorá neodvratne prichádza po niekoľkých hodinách jazdy a na vodiča pôsobí podobne, ako alkohol – pripomenul na otváracej tlačovke dopravný psychológ Karol Kleinmann. Blíži sa obdobie dušičkových dní, keď sa na cesty vyberú aj menej ostrieľaní vodič, pre ktorých je jazda v hustej premávke a na dlhšie trasy dosť vyčerpávajúca. Nepredpokladám, že práve oni čítajú našu stránku, takže apelovať na nich, aby si robili prestávky na tomto mieste asi veľký význam nemá. My ostatní však veľmi dobre vieme, že naťahovať kilometre a minúty za volantom keď nám padá hlava, môže byť dosť nebezpečné, takže nezabudnime zastaviť, dať si kávičku a trochu sa osviežiť. To nie je žiadna hanba.