Napriek tomu, že vynútenému prechodu k elektromobilom príliš neholdujeme, kvality batériových áut uznať dokážeme. Tesla Model X Plaid je nepochybne jedným z nich, miestami totiž máte pocit, že popiera zákony fyziky. Ide totiž o rodinný crossover, do ktorého usadíte až sedem cestujúcich, pričom váži viac ako 2,5 tony. Pod svojim nenápadným zovňajškom však ukrýva trojicu elektromotorov, ktoré ponúkajú systémový výkon až 760 kW, teda 1034 koní a maximálny krútiaci moment na úrovni 1020 Nm. Ten sa mimochodom prenáša na všetky kolesá, a tak toto na pohľad nenápadné rodinné auto dokáže z nuly na stovku vystreliť len za 2,6 sekundy a dosiahne na hranicu 262 km/h. 

Elektrické SUV proti dvojici talianskych superšportov

Populárny youtubový kanál carwow s Matom Watsonom sa rozhodol otestovať schopnosti Modelu X Plaid v priamke v reálnych podmienkach. Aby to však nebola nuda, proti elektromobilu postavili dva nadupané superšporty. Hybridné Ferrari SF90 Stradale a Lamborghini Aventador SVJ s atmosférickou V12. 

Pre pripomenutie, Ferrari je poháňané 4,0-litrovým motorom V8 twin-turbo, ktorý však dopĺňa až trojica elektromotorov. Dokopy tak poskytujú výkon 735 kW (1000 koní) s 800 Nm krútiaceho momentu. Superšport z Maranella vo výkonnostných parametrov za Teslou trochu zaostáva, to však dobieha nižšou hmotnosťou o takmer 1000 kg.

Posledným z trojice je spomínaný Aventador SVJ, ktorý v rokoch 2018 až 2020 kraľoval Nürburgringu medzi produkčnými autami. Váži síce iba 1525 kg, no atmosférická V12 s objemom 6,5 litra ponúka „len“ 566 kW (770 koní) a 720 Nm. To sú v porovnaní s dvojicou konkurentov v tomto teste významne nižšie hodnoty, no stále ide o viac ako pôsobivé čísla. 

Vo videu si autori dali nielen tradičný šprint na štvrť míle, ale aj porovnali tiež pružnú akceleráciu i kvalitu brzdových systémov. Výsledok jednotlivých testov vám prezrádzať nebudeme, no medzi prvou dvojicou to bolo v šprinte viac ako tesné. A áno, figurovala v nej Tesla...

Zdroj: carwow / Youtube