Aj keď plne elektrická značka Polestar (okrem prvého modelu) je len odsunutou divíziou od značky Volvo, samotný švédsky výrobca zatiaľ v ponuke čistý elektromobil nemal. Až donedávna. Nové elektrické Volvo XC40 prichádza ako prvý elektromobil značky.

Samozrejme budú nasledovať ďalšie elektrické modely. Nebudú preto len doménou značky Polestar. Prvé autá majú prísť k zákazníkom koncom tohto mesiaca, tohtoročné výrobné kvóty sú už celkovo vypredané. Ak si teda objednáte nový elektromobil X40, do výroby sa dostane až budúci rok.

Cez 400 koní

Podľa automobilky má plne elektrické XC40 dojazd do 400 km podľa normy WLTP. Nabitie akumulátora do 80 % prebehne za približne 40 minút na rýchlonabíjačke, čo uľahčí aj každodenné nabíjanie. Celkový výkon elektromobila je až 300 kW (408 k).

Automobil dostal prepracovanú prednú nápravu a prednú časť, keďže v nej chýba spaľovací motor. Akumulátor chráni bezpečnostná klietka. Ten je umiestnený v podlahe vozidla a zlepšuje tak ťažisko. Bez spaľovacieho motora v prednej časti je na jeho mieste ďalší odkladací priestor. Na nemeckom trhu má cena štartovať na približne 62 tisíc eur.

Zdroj: Volvo TS