S príchodom prvého elektromobilu sa základná myšlienka Volva nemení a nové elektrické SUV XC40 bude podľa značky jedno z najbezpečnejších áut na ceste. 

„Nehľadiac na to, čo poháňa auto, elektromotory alebo spaľovací motor, Volvo musí byť bezpečné. Plne elektrický model XC40 bude jedno z najbezpečnejších áut, aké sme kedy postavili.“ Malin Ekholm, šéf bezpečnosti Volvo Cars

Pravdepodobne pôjde o najbezpečnejší elektromobil

Volvo XC40 získalo 5 hviezdičiek z EuroNCAP, preto o jeho bezpečnosti nemusíme ani na sekundu pochybovať. Inžinieri z Volva sa však teraz museli popasovať s absenciou motora. To znamená kompletne predizajnovať a posilniť prednú štruktúru auta, aby sa splnili požiadavky, ktoré automobilka kladie na bezpečnosť. Aby sa v prípade nehody predišlo výletu batérie z auta, ako pri jednom incidente Tesly, Volvo vymyslelo ochrannú klietku batérie, ktorá pozostáva z hliníkového rámu a je vložená do stredu karosérie auta, čím sa okolo nej vytvorí zabudovaná deformačná zóna. Uloženie batérie do podlahy pomohlo znížiť aj ťažisko auta, čím sa zníži pravdepodobnosť prevrátenia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zadok auta taktiež prešiel posilnením. Elektrické pohonné ústrojenstvo bolo zabudované do karosérie auta. V prípade nárazu zozadu sa pôsobiace sily rozložia mimo kabíny, čím sa opäť zvyšuje bezpečnosť posádky. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Elektrická XC40 dostane aj novú technológiu s názvom ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Nová platforma ADAS je aktívny bezpečnostný systém, ktorý pozostáva z niekoľkých radarov, kamier a ultrazvukových senzorov. Zároveň môže v budúcnosti slúžiť ako základ pre autonómne technológie. 

O aute bohužiaľ viac nevieme, no Volvo sľubuje, že bližšie informácie o novom elektrickom SUV XC40 poskytne ešte pred oficiálnym odhalením 16. októbra.

Zdroj: Volvo Cars AB