Vzkriesená kalifornská značka Fisker plánuje 17. novembra spustiť výrobu elektrického SUV Ocean, ktoré bude schádzať z pásov rakúskej fabriky Magna Steyr. Na jeho príchod nás pripravuje už zhruba tri roky. Vlani na jeseň ukázala sériový variant, ten teraz dorazil do Európy. Publiku sa predviedol na podujatí Mobile World Congress (MWC) v Barcelone.

Vozidlo predstavené na španielskej pôde je prakticky zhodné s exemplárom odhaleným vlani v Los Angeles. Keďže ide o globálny model, väčšie zmeny neočakávame ani z hľadiska technickej stránky. Niektoré parametre európskej verzie sa však od tej americkej líšia pre rozdielne štandardy.

Elektromotor len vpredu alebo aj vzadu

Ako bolo dlhšie známe, na výber budú tri verzie líšiace sa pohonom i batériou. Najlacnejší model označený prívlastkom Sport má prednú nápravu osadenú elektromotorom s maximálnym výkonom 205 kW (279 k). Z pokoja zrýchli na stovku za 7,4 sekundy a výrobca predpokladá, že podľa normy WLTP prejde 440 kilometrov bez dobíjania. Presnú kapacitu batérie typu lítium-železo-fosfát (LFP) nepoznáme.

Fisker Ocean Ultra má viac-menej rovnaký agregát aj vzadu. Štvorkolka dokáže vyprodukovať najviac 400 kW (544 k) a zvládne akceleráciu 0-100 km/h za 4,2 sekundy. Vybavená je akumulátorom poskytujúcim elektrinu na 610 km. Ani jeho veľkosť sme sa nedozvedeli, pričom okrem nej sa od základu odlišuje aj chemickou stránkou. Použité sú tu články nikel-mangán-kobalt (NMC). 

Vrcholné vyhotovenia Extreme má presne dvojnásobok sily oproti základu, dosahuje teda úroveň 410 kW (558 k). Tradičnú disciplínu zrýchlenia si odbije v priebehu 3,9 sekundy. V tomto prípade by batéria mala priniesť dojazd 630 kilometrov, pričom dávnejšie Fisker avizoval možnosť nabíjať výkonom viac než 250 kW. Na pohon a akumulátor sa vzťahuje záruka 10 rokov alebo 160-tisíc kilometrov.

Špičková verzia za bezmála 70-tisíc eur

Popri zverejnení európskych špecifikácií tohto modelu automobilka prezradila ceny pre osem krajín starého kontinentu, kde plánuje spustiť pilotný predaj. Ide o Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko a Veľkú Britániu. Je však pravdepodobné, že zoznam trhov sa bude postupne rozširovať.

K našincom je najbližší rakúsky trh, kde bude model Ocean Sport dostupný od 41 900 eur. Tamojší záujemcovia zaplatia za verziu Ultra 57 500 eur. Vrcholné vyhotovenie Extreme začína na úrovni 69 950 eur, pričom všetky uvedené čiastky sú vrátane dane. Zvýšiť ich môžu voliteľné opcie či ˇˇdalšie poplatky. Na druhej strane, cenu môže znížiť dotácia.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa začne Fisker Ocean reálne predávať. Firma naň aktuálne prijíma rezervácie. Záujemcovia musia zaplatiť 250 amerických dolárov (223 eur), pri súčasnej rezervácii druhého vozidla je poplatok 100 dolárov (89 eur).

Zdroj: Fisker