Ford to s elektrifikáciou svojich vozidiel myslí vážne. A ide na to skutočne vo veľkom. Namiesto nenápadnej a tichej úpravy niektorého z okrajových modelov postavil rovno elektrický crossover Mustang Mach-E a vytrúbil to do celého sveta. Zdá sa však, že dobre urobil, po prvej sérii jeho elektromobilu sa len zaprášilo a má namierené k veľkolepému predajnému úspechu.

Sériový elektrický Mustang by mohol použiť techniku aktuálneho crossovera Mustang Mach-E, jeho štúdia však používa podstatne výkonnejší pohon vyvinutý v spolupráci Webastom. Špecialitou je manuálna prevodovka Getrag.

Crossoverom to len začalo

Po úspechu modelu Mach-E začína Ford nahlas hovoriť aj o elektrifikácii ikonického kupé Mustang. Je evidentné, že podobné vyhlásenia zatiaľ slúžia skôr na prieskum verejnej mienky a názoru stálych klientov značky, no zároveň je takmer isté, že k tomuto kroku dôjde. Ide len o to, kedy. Aby Ford svojich fanúšikov navnadil ešte viac, v spolupráci so spoločnosťou Webasto postavil štúdiu Ford Mustang Lithium.

Budúcnosť ikony

Budúci elektrický Mustang by nemal ubrať zo svojich dynamických parametrov, práve naopak. Mustang Lithium je už teraz dynamickejší, než konvenčné Mustangy, pričom sa výkon jeho elektromotora (671 kW/913 k) uloženého pod prednou kapotou prenáša ku kolesám cez manuálnu prevodovku Getrag MT-82! V tomto prípade však ide skutočne skôr o showcar. Čo by s prevodovkou v dlhodobom horizonte urobil krútiaci moment viac ako 1300 Nm, vie pravdepodobne len samotný Ford. Známa nie je ani kapacita akumulátorov, verejným faktom je len to, že elektrická sústava pracuje s napätím 800 V. O spomaľovanie elektrického Mustanga sa starajú brzdy z verzie Shelby GT350 a celý je postavený tak, aby v maximálnej možnej miere využíval komponenty konvenčných verzií.

Kedy by sme sa mali dočkať prvého sériového elektrického Mustanga, Ford zatiaľ nešpecifikoval. Ak však použije scenár podobný ako pri SUV Mustang Mach-E, bude to skôr, než si všetci myslíme. Podľa Hau Thai-Tanga, vývojového riaditeľa spoločnosti Ford, už majú v hľadáčiku dokonca aj elektrifikáciu pickupa Ford F-150.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov