Jaguar XKSS vznikol ako civilná verzia Jaguaru D-type. V roku 1957 vzniklo 25 kusov, no 9 z nich zničil požiar. A práve tých 9 automobilka postaví znova. Rovnako ako za starých čias.
Jaguar XKSS

Automobilka vyrobí 9 kusov pôvodne plánovanej série, ktoré v roku 1957 zhoreli pri požiari továrne.

Jaguar dokončí pôvodnú 25 kusovú sériu

Jaguar XKSS vznikol v roku 1957 po troch rokoch úspechov automobilky v pretekoch 24 hodín v Le Mans s modelom D-type. Sir Williams Lyons preto 14. januára 1957 rozhodol, že automobilka využije nadbytočné diely, ktoré mala pre D-Type vyrobené a postaví jeho civilnú verziu vhodnú do premávky. Vzniklo 25 kusov a 16 z nich automobilka aj reálne dodala šťastným majiteľom. Zvyšných 9 však, v tom istom roku, zničil požiar továrne Jaguaru na Browns Lane. V divízii Jaguar Land Rover Classic sa však rozhodli dokončiť pôvodnú 25 kusovú sériu a tak zničených 9 kusov postavia znova. Samozrejme podľa špecifikácií z roku 1957. "Vysoko kvalifikovaný tím inžinierov a technikov bude čerpať z desaťročí vedomostí, aby sa ubezpečili, že každé z deviatich áut je úplne autentické a vyrobené v najvyššej kvalite," Tim Hannig, riaditeľ divízie Jaguar Land Rover Classic.

Jaguar XKSS

Každý z nových XKSS bude stáť viac ako 1 milión libier, čo je cez 1,27 milióna eur.

Iba pripomeniem, že pôvodný XKSS sa od úspešného pretekárskeho D-type líšil iba v detailoch. Mal napríklad dvere aj na spolujazdcovej strane, zmizla prepážka medzi vodičom a spolujazdcom a rovnako nemal ani plutvu za vodičovou hlavou. Pribudli mu však veci ako čelné sklo po celej šírke auta, bočné okná na dverách, plátenná skladacia strecha, chromované nárazníky a zadné svetlá z typu XK140. Poháňal ho 3,4 litrový radový 6-valec s výkonom 187 kW (254 k) a krútiacim momentom 325 Nm. Bol spriahnutý so 4-stupňovou manuálnou prevodovkou, cez ktorú išiel krútiaci moment na zadné kolesá. Iba okolo 920 kg vážiace auto dokázalo s týmito parametrami zrýchliť z 0 na 100 km/h za približne 5,5 s a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 230 km/h. Chápete? V roku 1957! Jedno z pôvodných 16 vlastnil dokonca aj Steve McQueen. Nuž a koľko bude takýto novo postavený kus histórie stáť? Cena každého z deviatich kusov XKSS presiahne 1 milión libier teda viac ako 1,27 milióna eur. Automobilka dodá prvé hotové kusy začiatkom roka 2017, čiže 60 rokov po pôvodne vyrobených kusoch.

Jaguar XKSS

Tim Hannig, riaditeľ divízie Jaguar Land Rover Classic

Zdroj: tlačová správa, ultimatecarpage