Marketing Škody našiel medzi top časmi zaujímavú medzeru. V honbe po rekordoch viacerí výrobcovia zabudli, či presnejšie nevykonštruovali jednu na oko divokú, ale legitímnu kombináciu pre nový rekord v Zelenom pekle. Tou kombináciou je Nurburgring+7-miestne SUV. Akokoľvek úsmevne to pri uvedenom čase tesne pod 9 minút a 30 sekúnd znie, je fakt, že Audi SQ7 sa o čas s týmto supersilným modelom nepokúsilo a tak prvenstvo a jedinečnosť právom patrí českej značke. Otázne možno je ako dlho, ale pre marketing uvedenia vrcholného modelu Škoda Kodiaq RS TDI to určite skvelo poslúži a minimálne do októbrovej premiéri postačí.

Fuchsröhre, Schwedenkreuz a Karussell – slávne úseky legendárneho Nordschleife sú známé fanúšikom motoristického sportu po celom svete. Žiadna iná pretekárska trať nie je náročnejšia, nikde sa vodiči nedostanú ľahšie či už na svoje limity, alebo hranice auta. Trať starého okruhu má 20,832 km. Škoda Kodiaq RS v rukách mimoriadne skúsenej hobby pretekárky, takzvanej kráľovny 'Ringu dokázala prejsť dráhu za 9:29:84 minuty. Video potvrdzuje, že sa pri tom veľmi dobre bavila a samotný čas ako taký až tak nešlo. Ak áno, určite by sa rozhodli jazdiť o jednu dospelú osobu v kabíne menej, kedže prítomnosť šéfa vývoja tohto modelu v prakticky každej zákrute okruhu stojí niekoľko desatín sekundy. A aj keď presná odpoveď na otázku, koľko zákrut okruh Nurburgring Nordschleife má variuje od 73 až po 170, je zrejmé, že to mohla byť badateľná úspora hmotnosti, odstredivých síl a teda možno aj celých niekoľko sekúnd.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Škoda Kodiaq RS TDI podrobnejšie

Je to prvý výkonný SUV model značky a po rokoch prvý nový model so štítkom RS. Top model typového radu Kodiaq má pod prednou kapotou vznetový motor 2,0 BiTDI s max. výkonom 176 kW (239 k) a 500 Nm. Biturbo TDI motor bude v ponuke výhradne pre model Kodiaq RS. A to nie je jediná novinka. Okrem toho, že tento model je v ponuke aj ako 7-miestna verzia, do vienka výbavy dostal aj systém umelého športového zvuku v kabíne Dynamic Sound Boost, čo je pre Škodu ďalšie prvenstvo. Za vývoj top modelu radu Kodiaq je zodpovedný František Drábek (spolujazdec vo videu). Počas ostrej jazdy na okruhu bol pri Sabine ako spolujazdec. Svetová premiéra Škoda Kodiaq RS TDI sa odohrá na októbrovom autosalóne v Paríži.

Sabine Schmitz podrobnejšie

Kráľovna okruhu je na okruhu Nurburgring ako doma nie len technicky, ale aj pôvodom. V roku 1996 ako vôbec prvá žena vyhrala preteky VLN 24h a o rok neskôr tento bezprecedentný úspech zopakovala. Keďže sa však jedná o hobby sériu, ktorá nie je súčasťou sérií registrovaných pod FIA, do povedomia širšej verejnosti sa Sabine dostala ako dlhoročná vodička Ring Taxi, ktoré tu jazdila primárne na autách BMW M3/M5 a Porsche 911. So stúpajúcou slávou a jej skúsenosťami na okruhu sa neskôr stala aj moderátorkou motoristických relácií najprv v Nemecku a nedávno aj pre nový Top Gear od BBC. Sabine Schmitz za tri desaťročia najazdila na Zelenom pekle viac než 30 000 kôl. Tie sú sprevádzané mnohými nehodami, ktoré Sabine nedokáže a ani nechce zrátať. Ale to je bežné pri neustálom hľadaní limitov a faktu, že drvivú väčšinu času je okruh otvorený pre verejnosť, čo znamená, že po trati sa tu premávajú tie najdivnejšie vozidlá, naozaj prakticky všetko čo má kolesá...