Koncern GM patrí medzi najväčšie automobilky na svete a do hospodárskej krízy v roku 2008 bol dominantným hráčom. Pomerne slušne sa mu darilo až do roku 2016, keď bol schopný predať až 10,1 milióna vozidiel. Odvtedy to však s ním ide z kopca. Predminulý rok tento konglomerát predal len 6,83 milióna áut a o rok neskôr bolo toto číslo ešte o niečo nižšie. Elektromobily pritom z tohto počtu tvorili len malý zlomok. V roku 2020 si elektromobily od GM kúpilo 202 488 ľudí, minulý rok však americký výrobca predal už len 114 tisíc elektrických vozidiel. 

Katastrofálny 4. kvartál 2021

Oslňujúce čísla to určite nie sú a svoj podiel viny na tom má aj Chevrolet Bolt, ktorého výroba bola zastavená kvôli chybným batériám. Jej opätovné spustenie má prebehnúť až na konci februára a vo vzduchu visí ďalší odklad. Čo je však alarmujúce, je predaj elektromobilov GM v USA v poslednom štvrťroku 2021. Predajcom sa podarilo odovzdať zákazníkom len 26 áut. To nie je preklep, skutočne dvadsaťšesť, 25 Chevroletov Bolt a jeden elektrický Hummer. Štipľavú poznámku si na Twitteri na adresu GM neodpustil ani Elon Musk, ktorý ich predajné čísla elektromobilov za posledný kvartál okomentoval tromi slovami: „Room to improve...“, teda priestor na zlepšenie. 

Predaje elektrických modelov môže nakopnúť predstavenie viacerých noviniek, ktoré má koncern v pláne. Týka sa to predovšetkým Chevroletu Silverado EV, ktorý bol zatiaľ prijatý veľmi kladne, lenže vyrábať sa začne až na jeseň 2023. Navyše staviť všetko na túto jednu kartu môže byť nebezpečné. Či sa podarí GM vrátiť na výslnie, ukáže len čas, súčasný scenár však na to zatiaľ nevyzerá. 

Zdroj: insideevs.com