Bude sa opravovať aj cez víkendy a sviatky

Kompletná odstávka tak vyťaženého úseku, ako je križovatka R1 a D1, neprichádza do úvahy, pretože by spôsobila príliš veľké dopravné ťažkosti a zápchy.

NDS preto vyhlásila verejnú súťaž na opravu mosta a rovno počíta s tým, že sa bude realizovať po etapách, pričom v najhoršom bude na istú dobu uzatvorený vždy jeden pruh diaľnice v jednom smere.

Vodiči sa preto musia pripraviť na obmedzenia. Celá oprava má trvať v rozmedzí 140 až 168 dní, a to za predpokladu, že sa bude pracovať bez prestávky aj v období víkendových a sviatočných dní, upozorňuje Sme.sk. Na začiatok stavebných prác si ešte počkáme, podobné tendre na Slovensku bežne trvajú mesiace a dôležité bude aj to, či sa niekto z neúspešných uchádzačov odvolá.

Vyťažená križovatka prepájajúca rýchle cesty D1 a R1 sa nachádza neďaleko krajského mesto Trnavy (na fotke napravo dole).

Opravovať sa bude samotný most, diaľničiari chcú mimo iného vymeniť aj zvodidlá a zrekonštruovať vozovku pred i za úsekom mosta. V diaľničnej spoločnosti počítajú s tým, že celá oprava vyjde na sumu okolo 2,8 milióna eura. Stavebné firmy sa môžu do verejného obstarávania prihlásiť do 21. marca.

Zaujímavou informáciou je, že NDSka sa nechce pri vyhodnocovaní sústrediť čisto na cenu, ale zaváži aj rýchlosť, s akou bude chcieť tá-ktorá stavebná firma rekonštrukciu uskutočniť. O význame opravy mosta pritom niet pochýb. Ide o jediné riešenie, ktoré umožní vyhnúť sa tomu, že skončí v havarijnom stave - a práve mostov s investičným dlhom máme na Slovensku beztak viac než dosť.

Zdroj: Sme.sk