Začiatok roka 2020 sa pre mnohých slovenských motoristov niesol v znamení obáv z používania nového automobilového benzínu s vyšším podielom biozložiek. Obavy však boli oprávnené, palivo s doplnkovým označením E10 totiž nemohli tankovať všetky autá. Motoristi jazdiaci na starších vozidlách preto zisťovali, či je ich vozidlo vhodné na použitie nového benzínu E10 a ak nie, často im nezostávalo nič iné, ako riskovať poškodenie auta, alebo sklopiť zrak a tankovať drahé prémiové benzíny, ktoré si poväčšine zachovali označenie E5. Zoznam áut s poznámakami o vyhovujúcom palive pravidelne vydáva Európske združenie automobilových výrobcov (ACEA). Pribúdajúce skúsenosti a informácie od samotných automobiliek znamenajú každoročnú aktualizáciu databázy. Tzv. „Zoznam kompatibility“ ACEA naposledy aktualizovala v decembri 2021. Ak vás zaujíma, či v ňom nájdete svoje auto, nazrite a študujte.

Máte doma športové Punto s motorom 1.8 16V? Tak zabudnite na benzín E10. Fiat ho v tomto aute vôbec neodporúča používať.

Pohroma pre odstavené autá

O pripravovaných legislatívnych zmenách súvisiacich s príchodom nových palív sú automobilky samozrejme informované s predstihom, aj na palivo E10 sa preto pripravovali podstatne skôr, než sa začalo používať. Prakticky všetky nové autá od roku 2009 sú konštruované na spaľovanie tohto paliva, nad staršími však visí otáznik (väčšina vozidiel je však na spaľovanie E10 pripravená už od rokov 2000 – 2003). Aby si boli motoristi istí, ACEA vydáva spomínaný zoznam. Prax však potvrdzuje, že ani novšie autá nie sú pri použití benzínu E10 úplne „za vodou“. E10 má totiž nižšiu oxidačnú stálosť a jeho dlhodobé „skladovanie“ v palivovom systéme auta môže spôsobiť nebezpečné úsady. Stále preto platí známe pravidlo, že s autami treba jazdiť a pri ich dlhodobom odstavení musíte počítať s tým, že by ste novú sezónu mali odštartovať s čerstvým benzínom v nádrži. A na rozdiel od minulosti, kedy sa pri starších autách odporúčalo tankovať pred odstavením auta, či motorky doplna, dnes platí presný opak a nechať v nádrži len nevyhnutné minimum paliva (pri autách s plechovými palivovými nádržami).

zdroj: ACEA

Volvo dovoľuje spaľovať benzín E10 vo všetkých svojich autách vyrobených od roku 1976. Výnimkou je len Volvo S40 a V40 s benzínovým štvorvalcom 1.8 GDI. Doň tankujte výlučne benzíny E5.