V Slovinsku vstúpili tento týždeň na čerpacích staniciach do platnosti nové regulované ceny pohonných látok. Platia však len mimo diaľnic, pretože pre čerpačky v rámci nich platí voľná cenotvorba. Benzín jemne zdražel o 0,4 centa na 1,359 eura za liter. Cena nafty zostala nezmenená na úrovni 1,489 eura. Cenovky na pumpách, ktoré každé dva týždne určuje tamojšia vláda, nateraz platia do 13. marca 2023, oznámilo slovinské ministerstvo energetiky.

V Chorvátsku taktiež došlo k zmene: nafta a benzín v krajine po novom stoja rovnako. Diesel zlacnel o 1 cent na 1,38 eura. Toľko pritom stojí aj liter bežného benzínu, ktorého cena zostala nezmenená, informujú chorvátske médiá. Tieto ceny platia na najbližšie dva týždne.

Maďarsko v palivách neuspelo

Chorváti ani Slovinci nepristúpili k takej drastickej regulácii ako v Maďarsku, ktorá sa Budapešti v konečnom dôsledku vypomstila, nedostatok palív sa u nášho južného suseda čoraz viac zhoršoval. Vláda najskôr v lete 2022 zakázala tankovaciu turistiku a vodiči s „ne-maďarskými“ autami platili bežné trhové ceny.

Ani to však nepomohlo a napokon dostali nízke ceny tankovania úplnú stopku. To viedlo k tomu, že Maďari sa vyšvihli smerom ku krajinám s najdrahšími palivami v regióne.

Tankovacia turistika skončila aj v prípade Poľska. Mnohí vodiči z prihraničných oblastí chodili k nášmu severnému susedovi dočerpať  pohonné hmoty. Oplatilo sa im cenovo kvôli zníženej DPH, no s tým je od nového roka koniec. Postupne sa však v uplynulom období vrátili viac do normálu aj ceny palív na Slovensku.

Zdroj: Volksblatt.at / cz.depositphotos.com