2003 Lexus LS430 Cosmo Silver 

Strieborná farba Cosmo Silver v roku 2003

Úsilie spoločnosti Lexus o dosiahnutie ideálneho metalického vzhľadu prinieslo prvé významné výsledky v roku 2003, keď zaviedli striebornú farbu Cosmo Silver, ktorá sa spočiatku skvela len na vlajkovej limuzíne LS. Znamenalo to významný vývojový posun od priamej metalickej povrchovej úpravy po niečo, čo ponúkalo oveľa väčšiu jasnosť a ladný vzhľad čistého hliníka.

Kľúčovým faktorom bola precízna kontrola veľkosti hliníkových vločiek, ktoré použili v laku na vytvorenie výrazne metalického vzhľadu s efektom pripomínajúcim skôr hliníkovú fóliu alebo chróm. To sa podarilo dosiahnuť výberom „žiarivých“ materiálov, aplikáciou technológie riadenia orientácie kryštálov na dosiahnutie rovnomerného usporiadania hliníkových vločiek a použitím techniky viacvrstvového kompozitného náteru. Vďaka nepretržitej kontrole dokonalosti kvality sa dostavil výsledok v podobe nevídanej metalickej povrchovej úpravy.

Titánová farba Sonic Titanium na Lexuse GS350 z roku 2013

Technológia sonického lakovania prekonáva hranice

Ďalším prelomom spoločnosti Lexus bol vývoj technológie sonického lakovania. Keďže si uvedomovali obmedzené možnosti použitím jednej vrstvy základného laku, vyvinuli techniku viacvrstvového kompozitného lakovania, aby sa každá vrstva podieľala na kvalite a vzhľade výsledného laku iným spôsobom a hrala inú úlohu. Titánová farba Sonic Titanium a strieborná Sonic Silver boli prvé metalické laky, ktoré spoločnosť Lexus vyrobila sonickými procesmi, a sprvu boli uvedené na trh vo Veľkej Británii na typoch IS a GS v roku 2012.

Technikou, ktorú vyvinuli v rámci päťročného vývojového programu, sa podarilo vytvoriť vrstvu laku hrúbky len 12 mikrónov. Vďaka tomu sa hliníkové vločky plávajúce v laku dostali ešte bližšie k sebe a vytvorili ešte rovnomernejšie usporiadanie. Použila sa pri viacvrstvovej povrchovej úprave a nielenže dodala karosérii vozidla novú žiarivosť a tieňovanie, ale priniesla aj kvality vylepšené presnosťou robotizovaného procesu nanášania laku od spoločnosti Lexus a ručné leštenie, na ktoré starostlivo dozerajú slávni remeselní majstri takumi. Aj keď si proces sonického lakovania vyžaduje viac úsilia, pri jeho aplikácii stačí menej pečenia v rámci procesu sušenia, takže je aj ekologickejší.

2021 Lexus LS500h s farbou Lunar Silver

Mangánový lesk

Uvedenie piatej generácie modelu LS na trh v roku 2018 signalizovalo ďalší prelom v oblasti technológie sonického lakovania v podobe debutu mangánového lesku. Išlo o lakovú úpravu, ktorá mala vyžarovať hustý a pevný charakter kovovej masy. To sa podarilo dosiahnuť použitím tenkej vrstvy kovového laku na vytvorenie metalického akcentu na zvýraznených častiach karosérie v kombinácii s tmavosivou vrstvou, ktorá zvýrazňovala zužujúci sa tvar konštrukcie. Podstatné bolo, že vyvinuli sonický proces, pomocou ktorého sa mala 12-mikrónová vrstva obsahujúca čiastočky sľudy pri sušení stiahnuť na hrúbku len 4 mikrónov, aby sa zvýšila miera odrazivosti dopadajúceho svetla.

Mesačná strieborná Lunar Silver

Ambíciou spoločnosti Lexus pri vývoji mesačnej striebornej farby Lunar Silver (uvedenej na trh v roku 2020 v novom modeli LS) bolo dosiahnuť „dokonalú metalickú textúru“. Hovorca vysvetľuje: „Aby sme to dosiahli, boli sme veľmi opatrní pri výbere druhu hliníka, ktorý použijeme a ako ho jednotne zorientujeme v nátere. Hliník sa konkrétne ukladá ako tenká vrstva pary, ktorá sa rovnomerne zarovná do veľmi tenkej vrstvy. Tým vzniká výrazný metalický odraz so zrkadlovým leskom a jemnosťou s výraznými a hlbokými kontrastmi tieňov.“

V rámci tejto najmodernejšej techniky sonického lakovania sa vrstva laku zmrští na bezprecedentne tenký film s hrúbkou 1-2 mikrónov! Vytvoriť tak extrémne tenký povlak bez nerovnosti vyžaduje ohromnú zručnosť a dokonale hladký povrch podkladu, čo sa podarilo dosiahnuť vďaka úzkej spolupráci medzi lakovačmi a výrobným tímom. Lexus má vlastné špecializované laboratórium, kde asi 30-členný tím odborníkov skúma technológie vysokokvalitného lakovania. Zároveň si uvedomuje význam úzkej spolupráce s odbornými partnermi na všetkých aspektoch vývoja, dizajnu a výroby lakov, a preto od založenia značky Lexus, čo bolo pred viac ako 30 rokmi, spolupracuje s japonskými spoločnosťami Kansai Paint a Nippon Paint, ktoré patria k najväčším svetovým výrobcom lakov pre automobilový priemysel.

Hoci výskumný program sa realizuje v Japonsku, vkus ľudí v oblasti farieb ako aj vnímanie farieb a ich kvality sa skúma po celom svete a možnosti farebných lakov sa prispôsobujú tak, aby vyhovovali rôznym regiónom a trhom. I keď trendy a vkus sú dôležité, spoločnosť Lexus zastáva názor, že s imidžom značky úzko súvisí aj farba. Hoci sú dnes na trhu v ponuke viaceré farby, ktoré využívajú sonickú technológiu, v skutočnosti ich charakterizujú skôr ich metalické vlastnosti – efekty jasu a tieňovania – než farba samotná.

2020 Lexus LC500 cabrio vo farbe Structural Blue 

Štrukturálna modrá - aby sme nehovorili len o strieborných

Na výrobe štrukturálnej modrej, ktorá by priniesla exkluzívnejšiu povrchovú úpravu, spolupracovali technické centrá spoločnosti Lexus v USA a Japonsku so spoločnosťou VIAIVI Solutions, špecializovaným výrobcom tenkých optických povlakov a pigmentov. Rozsiahly projekt po dlhom úsilí napokon priniesol úspech v podobe viacvrstvového pigmentu, ktorý sa navlas podobá opalizujúcej modrej farbe motýľa rodu morpho; tento efekt vzniká interferenciou svetla na mriežkovej štruktúre krídel motýľa.

Tam, kde bežné farby odrážajú menej ako 50 percent dopadajúceho svetla v podobe viditeľnej modrej farby, bola miera odrazu štrukturálnej modrej takmer 100 percent. Nie je preto prekvapením, že to vyžadovalo vysoko špecializovaný proces aplikácie – za jeden pracovný deň sa nestihli natrieť viac než dve autá. Farba bola vyhradená pre špeciálnu verziu kupé LC – modrú edíciu LC Structural Blue Edition.

zdroj: Lexus News