Je teda ešte menej pravdepodobné, že budúci výkonný Lexus IS sa tu objaví inak než individuálnym dovozom. Čo však asi ponúkne vás bude nepochybne zaujímať rovnako ako nás v redakcii.
 

Dokumenty na registráciu označenia IS 500 podali na United States Patent and Trademark Office 25. júna 2020. Stratégia pomenovania modelov áut Lexus potvrdzuje, že to číslo bude znamenať veľký motor aj výkon. Napokon, správy o tom, že Lexus plánuje model IS v silnejšej verzii, sa objavujú už niekoľko týždňov. So špekuláciami prišiel japonský časopis Mag X, neskôr sa touto témou zaoberali aj americké médiá. A pre Lexus IS 500 má byť USA najdôležitejší trh.

V6 alebo V8?

V súčasnosti ešte nie je verejne známe, aký motor má nový model dostať. Označením 500 teraz Lexus definuje dva varianty pohonu. Superkrásne luxusné kupé Lexus LC 500 má atmosférický V-8 s objemom 5 litrov. Limuzína LS 500 však má motor V6 twin turbo s objemom 3,5 l. Max. výkon oboch výrazne prekračuje 400 koní. Je zrejmé, že nový Lexus IS 500 dostane solídnu zásobu sily. Treba navyše dodať, že japonská značka pracuje aj na novej hnacej jednotke V8 4.0 twin-turbo. Motor však nie je pripravený a nie je známe ani označenie áut, ktoré ho budú mať. Špekulácie hovoria o výkone okolo 440 kW (cca 600 k) a označení 600. Zatiaľ je však málo pravdepodobné, že práve takáto hnacia jednotka sa dostane pod kapotu Lexusu IS 500.

Návrat k tradícii?

Výkonnejší variant Lexusu IS  by celkom určite potešil fanúšikov značky a športových limuzín. Kompaktný sedan Lexusu má v tomto ohľade bohatú tradíciu. Na začiatku malo auto motor vhodný pre úpravy. V roku 2003 na výstave SEMA vystavil Lexus exemplár IS 430 s V-osmičkou a s výkonom 340 koní. O štyri roky neskôr oficiálne uviedol do predaja model IS F - prvé auto zo športovej rodiny označenej šiestym písmenom abecedy. Pod kapotu auta sa vtedy dostala 5,0 V8 s viac ako 420 k. Taký istý motor s drobnými inováciami dnes nájdeme aj v Lexuse LC 500.