Volvo svoj ambiciózny plán najprv prezentovalo len ako ďalekú budúcnosť. Výrobca totiž tvrdí, že po jeho úpravách by nemal v novom aute zomrieť ani jeden pasažier. Samozrejme, po dodržaní všetkých náležitostí, ako je pripútanie sa, alebo správne sedenie a podobne.

Aj tak je to však veľmi odvážne tvrdenie, najmä ak dnes vodičský preukaz dostane skoro hocikto. Chybu totiž nemusí spraviť vodič Volva, ale ten idúci oproti. A v tom žiadne obmedzenie maximálnej rýchlosti na 180 km/h nepomôže.

180 km/h ako maximum už prichádza do reality

Avšak realita je podľa automobilky Volvo iná, preto sa s obmedzením na 180 km/h začneme stretávať už teraz. Postupne sa toto obmedzenie dostáva do áut v zahraničí, viem o cenníkoch napríklad vo Veľkej Británii, kde už Volvo upravilo technické parametre a zakomponovalo 180 km/h ako maximálnu rýchlosť pre niektoré modely. Rýchlejšie tak nepôjdete.

U nás je ešte všetko po starom

V našich slovenských cenníkoch zatiaľ automobily obmedzenia na 180 km/h nemajú, tento stav je však len dočasný a obmedzenie príde aj na autá predané na našom trhu. Takéto video už tak z Volva neuvidíme.

Kto teda premýšľa o novom Volve, odporúčam nákup auta skôr. Nehovorím, že sa prípadne obmedzenie nebude dať softvérovo vypnúť, avšak strácate tým záruku a drvivá väčšina zákazníkov Volva aj tak o nič podobné stáť nebude. Čo však, ak sa podobný trend zapáči aj iným automobilkám? Nechcem maľovať čerta na stenu, ale 180-kou to môže začínať a skončí to obmedzením rýchlosti podľa aktuálnych dopravných značiek či podľa povrchu cesty. Snáď nie.