Bezmocný štát

Ak sa vám zdá, že situácia na Slovensku s cenou palív je zlá, potom by ste sa mali pozrieť na západ, konkrétne do Francúzska. Situáciu tu v mnohých mestách zásadným spôsobom zhoršil štrajk v rafinériách, zamestnanci piatich rafinérií TotalEnergies v ňom pokračujú a spoločnú reč s rafinériami zatiaľ nenašli. Ministerka pre energetiku je pobúrená a neúspešne vyzýva čerpačky, aby prestali zneužívať krízovú situáciu.

Titul “najdrahšia čerpačka vo Francúzsku“ získala v uplynulých dňoch čerpacia stanica značky Avia v 7. parížskom obvode. Liter nafty predávala za cenu atakujúcu 3 eurá – presnejšie 2,99 eura. 98-oktánový benzín bol iba o niečo lacnejší – predával sa za 2,95 eura za liter. Napriek premršteným cenám sa na čerpacej stanici tvoril rad motoristov, čo len potvrdzuje, že pohonných hmôt teraz v Paríži skutočne nie je dostatok.

Francúzska ministerka energetiky Agnès Pannier-Runacher vyzvala prevádzkovateľov čerpacích staníc, aby nezneužívali krízovú situáciu. Ceny takmer tri eurá za liter sú podľa nej „absolútne neospravedlniteľné“.„Je neprijateľné profitovať z krízy s cieľom navyšovať ziskové marže,“ zdôraznila.

Zamestnanci TotalEnergies pokračujú v štrajku, čo tlačí ceny pohonných hmôt nahor.

Najviac postihnuté skupiny

Štrajky, ktoré trvajú už niekoľko dní, viedli vo vybraných regiónoch Francúzska k vážnemu nedostatku paliva. Medzi najviac postihnuté skupiny patria napríklad pendleri, taxikári, remeselníci, vodiči sanitiek a inštruktori autoškôl. Súčasnou situáciou trpia, pretože musia dlhé hodiny čakať, či sa im ujde dostatok paliva.

Minulý týždeň chýbal jeden alebo viac druhov pohonných hmôt na takmer 30 % čerpacích staníc. To následne spôsobuje, že vo vybraných regiónoch je tankovanie pridrahé. Nedostatok paliva bol obzvlášť vážny v Paríži i okolí a v regiónoch Hauts-de-France a Centre-Val-de-Loire.

Zdroj: Spiegel