Vykupujú čerpačky, kým sa dá

Obdobnú situáciu už poznáme z čias, kedy sa v roku 2020 začínala koronakríza. Ľudia sa v strachu z nedostatku tak veľmi snažia predzásobiť tovarom až spôsobia jeho nedostatok. Presne to teraz zažívajú Maďari, majú problémy s nedostatkom benzínu či nafty.

Palivo je u našich susedov veľmi lacné od novembra 2021, liter dieselu či benzínu stojí v prepočte iba 1,16 eura. Postarala sa o to regulácia maďarskej vlády. Na lacné palivá lákalo Maďarsko aj mnohých slovenských motoristov. To sa však zmenilo v lete 2022, keď už maďarská vláda videla, že sa blíži problém a do krajiny prúdi mnoho zahraničných áut s jedným zámerom - natankovať si a ušetriť na jednej nádrži aj desiatky eur.

Na základe rozhodnutia tamojších politikov sa preto lacné tankovanie od júla obmedzilo len na autá s maďarským ŠPZkami. Nepomohlo. Chýbajúce palivá začínajú byť v Maďarsku čoraz väčší problém, upozorňuje Denník N. Situácia začala byť vážna cez víkend a nedostatok pretrvával aj dnes a včera.

Čo je horšie, celá situácia už má vplyv aj na vodičov záchranných vozidiel, ktorí musia v Maďarsku žiadať vodičov ostatných áut, aby ich pustili natankovať prednostne. Mnohí maďarskí vodiči v prihraničných obciach to vzdali a išli si natankovať na Slovensko, kde platia napríklad za každý liter nafty o viac ako 50 centov viac. Pri 50 litroch to predstavuje výrazný rozdiel 25 eur a celé to len podčiarkuje zúfalú situáciu, v ktorej sa Maďarsko ocitlo.

Zdroj: Denník N