Opäť sa hovorí aj o spolupráci s Toyotou. Tá by mohla dodať batérie a elektromotory a Mazda malý rotačný motor, ktorý by slúžil ako agregát v prípade vybitej batérie.

Prioritu však stále kladú na spaľovací motor

Ešte nedávno sa zdalo, že Mazda na elektro budúcnosť kašle. Šéf výskumu a vývoja, Kiyoshi Fujiwara však uviedol, že všetko je inak a už pracujú na elektromobile. Mazda elektromobil by mal prísť už v roku 2019. Dôvodom zmeny filozofie je pokles cien batérií a rastúci dopyt po elektro autách. Mazda predpokladá, že čisté elektromobily do roku 2020 dosiahnu celosvetový podiel predaja 5 – 10 %. Spaľovacie agregáty však budú dominovať s podielom 90 – 95 %. Spoločnosť sa tak zatiaľ bude viac venovať vývoju klasických motorov.


„Samozrejme potrebujeme elektrické vozidlá. Ako viete, v Nórsku je zdrojom elektrickej energie voda... to znamená, že elektromobily sú omnoho lepšie pre CO2 v Nórsku. Ale nie v USA a Číne. (elektrina tu pochádza najmä z fosílnych palív). Preto sa sústredíme na spaľovacie motory, ale v niektorých regiónoch potrebujeme elektromobil, takže v roku 2019 alebo v tom období predstavíme elektromobil tam, kde je to nutné,“ povedal Kiyoshi Fujiwara.


Viac detailov zatiaľ nepoznáme. Nie je ani jasné, či Mazda postaví úplne novú platformu pre elektromobil alebo ho postaví na architektúre už existujúceho typu. Pravdepodobnejší je však druhý variant. Opäť sa hovorí aj o spolupráci s Toyotou. Tá by mohla dodať batérie a elektromotory a Mazda malý rotačný motor, ktorý by slúžil ako agregát v prípade vybitej batérie. Spoločný vývoj niektorých častí auta by podstatne znížil náklady.


Zdroj: caradvice