Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Ďalší výkričník predstavujú svetlomety celé v technológii LED, ktoré celosvetovo po prvýkrát ponúkajú všetky dynamické svetelné funkcie s technológiou LED. Táto inovácia sa pôsobivo predvádza – jej vnútorný život je odhora nadol rozčlenený na tri šípovité úrovne. Na najvyššej úrovni je LED smerovka, pod ňou nápadné LED obrysové svetlo obsahuje funkciu LED stretávacieho svetla. Obrysové svetlo sa dá formálne vnímať aj pri zapnutých stretávacích svetlách, čím vytvára jedinečný nočný dizajn a poznávací prvok nového druhu. Na najspodnejšej úrovni svetlometu sa nachádzajú funkcie LED diaľkových svetiel a funkcia Nightview. Spolu 71 LED diód sa stará o nezameniteľný charakteristický obraz a oproti doterajším systémom o výrazne lepší zážitok z vylepšenej viditeľnosti.

Dominantným znakom modelu je typická silueta CLS s elegantne ťahanými proporciami. Dynamický, atletický vzhľad zosilňuje svoj účinok novou hrou línií a plôch. Predná, dozadu klesajúca štrukturálna hrana nad blatníkom – dizajnérmi nazývaná dropping line – je novou dizajnérskou črtou, ale aj nanovo interpretovaným formálnym citátom, ktorý pripomína jedinečnú bohatosť tvarov historických športových vozidiel Mercedes. Atletický charakter nového modelu CLS podčiarkujú v športovom duchu vyjadrené svalnaté ramená nad zadnou nápravou. Široko usporiadané podbehy kolies účinkujú ako silné stehná na skok pripravenej mačkovitej šelmy.

Bočný pohľad uzatvárajú do šírky roztiahnuté zadné svetlá vyhotovené technológiou LED, ktoré sú vyformované ako spojovací prvok so zadnou časťou. Zozadu je forma podčiarknutá výrazne pozorovateľnou širokou líniou ramien, o ktorú sa opiera plochá strecha kupé. Široká kovová spona dáva zadnej časti optický dôraz.

Aj interiérový priestor modelu CLS sa vyznačuje dizajnom, kombinovaným s nefalšovanou eleganciou s inovatívnymi detailmi a remeselnou dokonalosťou. Nápadný „wrap-around“ efekt palubnej dosky: vysoká línia sa ťahá v širokom rozmachu od dverí vodiča cez prístrojovú dosku až po dvere spolujazdca. Centrálna obrazovka bola harmonicky integrovaná do hornej časti prístrojovej dosky. Klesajúca bočná línia vo dverách zároveň zachytáva dynamickú „dropping line” exteriéru. Ako vozidlo, ktoré stanovuje trendy v dizajne, nastavuje CLS novú latku množstvom možností individualizácie v interiéri. Na výber je päť farieb interiéru, päť vyhotovení dekoračných prvkov, ako aj tri alternatívy kvality kože. Každé CLS je tak jedinečným kúskom a dá sa individuálne nakonfigurovať od hrejivej prirodzenosti až po chladnú modernosť.

Svoju rolu ikony dizajnu spĺňa CLS aj inovatívnym vyhotovením materiálov. Patrí sem vzájomná hra medzi polomatnými a lesklými metalickými plochami. Vrcholmi sú tu napríklad matne galvanizované vzduchové vývody, ktoré tvoria rámec pre analógové hodiny vyhotovené vo vysokom lesku.
Remeselná dokonalosť sa prejavuje v detailoch, ako sú prešívané poťahy sedadiel alebo takzvaný prešívaný poťah na prístrojovú dosku. V prípade toho druhého sa jednotlivé diely koženého poťahu ručne zošívajú niekoľko hodín pred uložením do stroja a vypchaním vysoko kvalitnou penou. Pred týmto procesom sa koža ešte napína nahrievaním, aby si zachovala tvar aj pri vystavení extrémnemu slnečnému žiareniu.

Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Pri každom vozidle CLS sa spracovávajú približne štyri rôzne druhy kože. Najvyššie optické nároky spĺňa koža PASSION, obzvlášť jemná, 1,6 mm hrubá semianilínová koža. Pod ochranou len ľahkej pigmentácie zostáva zachovaná prírodná štruktúra pórov a koža je obzvlášť teplá a mäkká na dotyk. Keďže prirodzené znaky zostávajú z väčšej časti tiež viditeľné, vyžaduje si semianilínová koža veľmi presný proces ručného výberu a príslušné množstvo surovej kože.

Interiér CLS sprostredkúva kultivovaného športového ducha aj svojimi veľkorysými a ušľachtilými dekoračnými prvkami. Nachádzajú sa na prístrojovej doske stredovej konzoly a na súčastiach poťahov dverí. Zákazník má na výber medzi tromi exkluzívnymi druhmi dreva: orech hnedý lesklý, jaseň čierny lesklý a topoľ svetlohnedý polomatný. Prírodný materiál je majstrovským remeselným umom dokonale prispôsobený aj na najťažšie krivky, kvôli zhodnému celkovému dojmu sa textúra drevených súčastí vzájomne zlaďuje v náročnom procese výberu.

Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Mercedes-Benz CLS druhej generácie

Interiér vozidla sa zdá byť ešte progresívnejším vďaka dekoračným prvkom z klavírneho laku alebo karbónu. Aj tu stojí v popredí výrobného procesu remeselná dokonalosť. Klavírny lak sa preto nanáša až v siedmych vrstvách a leští sa, kým nedosiahne požadovaný vysoký lesk.


zdroj: Mercedes Benz