Modré cesty sú na slnku podstatne chladnejšie

Malo by to mať hneď niekoľko pozitívnych efektov. Ten vizuálny je netradičnosťou azda najmenej významný. Teploty vzduchu v malom emiráte na juhozápade Perzského zálivu od mája do septembra bežne dosahujú 35 °C a v špičkách sa dostanú k 50 °C. Japonskí konzultanti prišli s nápadom modrého náteru na cesty. Vládnuci emir s nápadom súhlasil a v hlavnom meste Dauha začali nedávno so zmenou ciest akú svet nepozná. Teoreticky by to malo fungovať veľmi dobre. Každý predsa vie, že najviac tepla od slnka v sebe udrží práve čierna farba, naopak najmenej biela. 

Biele cesty by však asi neboli veľmi praktické, veľmi skoro by boli špinavé a neestetické. Kompromisné riešenie sa ukázala byť svetlá modrá. Hlavný cieľ je znížiť teplotu ulíc v hlavnom meste. Odmeraný rozdiel je významný. "Teplota čierneho asfaltu je bežne o 20°C vyššia než teplota okolia. Modré cesty by mali znížiť teplotu asfaltu o 15 až 20 °C." - uviedli občanom miestne noviny na začiatku tohto netradičného experimentu.

Pokus s modrými cestami potrvá 18 mesiacov

Chladnejšie cesty automaticky znamenajú pre asfalt menšiu záťaž. Nebude tak mäkký a vďaka tomu by mal vydržať viac. Jednou z prvých ulíc, ktoré takto ošetrili, je bulvár Abdullah bin Jassim neďaleko trhu. Táto cesta je totiž bez stromov a vyšších budov v okolí. Práve tu stúpa teplota vzduchu aj vďaka sekundárnemu žiareniu ciest do neznesiteľných výšin. Po jeden a pol roku skúmania a sledovania dopadov modrých ciest na všetky aspekty života vyhodnotia či s týmto pokračovať aj na iných uliciach v Katare.

V roku 2017 urobili rovnaký experiment v horúcom Los Angeles. Cesty tu natierali na svetlo sivú farbu. Prečo sa to nerozšírilo netuším.

Katar nie je prvý, začalo to v Los Angeles

Pred dvoma rokmi urobili rovnaký experiment v Los Angeles. Cesty však natierali na svetlo sivú farbu. Merania ukázali, že teplota ulíc klesla z priemerných 71°C na 54°C. To je o 17°C menej, čo je významný pokles. V LA som pred polrokom bol a aj keď som celé mesto zďaleka neprešiel, nikde som sa tam so sivými cestami nestretol. Otázne teda je, prečo experiment nepokračuje, presnejšie prečo sa nerozšíril do celé mesta, respektívne do viacerých štátov USA...