Japonské značky nebodujú len v USA, ale aj v Európe

V rebríčku spoľahlivosti Consumer Reports pre rok 2020 sa na prvom mieste s výsledkom 81 zo 100 možných bodov umiestnil Lexus. Najspoľahlivejším autom značky je luxusno-športový sedan Lexus IS. Modely Lexus sa umiestnili aj na samostatnom zozname 10 najspoľahlivejších automobilov, ktorý zostavila americká spotrebiteľská organizácia. Štvrté miesto obsadilo SUV GX, ktorý získal 91 bodov. Siedme miesto s výsledkom 89 bodov pripadlo Lexusu NX a na 10. pozícii sa umiestnil  model GS, ktorý získal 87 bodov.

Ide o ďalšie ocenenie za spoľahlivosť udelené značke Lexus tento rok. Vo februári 2019 zvíťazil v prieskume U.S. Vehicle Dependability Study 2019 od známej agentúry J.D. Power. Lexus však neboduje len v USA. Uprostred roka sa Lexus umiestnil na prvom mieste rebríčka spoľahlivosti britského motoristického časopisu What Car?

Toyota je v TOP 3 najspoľahlivejších značiek sveta

Vynikajúci výsledok v hodnotení spoľahlivosti organizácie Consumer Reports získala aj Toyota. Japonskému producentovi obľúbených áut priznali 77 bodov, čím sa značka umiestnila na celkovom treťom mieste. Lexus a Toyotu na stupienkoch víťazov rozdelila Mazda, ktorá tiež získala 77 bodov a skončila na druhom mieste. Za najspoľahlivejšiu Toyotu bola vyhlásená Corolla Hatchback, v prípade  Mazdy je najmenej poruchový roadster MX-5.


Mazda MX-5 a Toyota Prius

Obe značky majú svojich zástupcov aj na zozname 10 najspoľahlivejších modelov automobilov, ktorú zostavila organizácia Consumer Reports. V prípade Toyoty sú to tri modely – hybridné Prius Prime (v Európe známy ako  Prius Plug-in) a Prius, ako aj terénny 4Runner. Toyota Prius Prime obsadila druhé miesto v zozname s výsledkom 94 bodov a na treťom sa umiestnil  Prius, ktorému bolo udelených 92 bodov. Toyota 4Runner získala výsledok 87, čo jej zabezpečilo ôsme miesto.

Aj značku Mazda reprezentujú tri autá. MX-5 sa umiestnilo na prvom mieste s výsledkom 95 bodov, šieste miesto patrí CX-3 s výsledkom  89, a deviate miesto pripadlo vďaka výsledku 87 bodov modelu CX-9. Jediným automobilom v rebríčku, ktorý nepochádza od japonského výrobcu, je kórejský Hyundai Kona.

10 najspoľahlivejších značiek podľa Consumer Rerports:

1. Lexus 
2. Mazda 
3. Toyota
4. Porsche
5. Genesis 
6. Hyundai
7. Subaru
8. Dodge
9. KIA
10. Mini

Vzorka až 420-tisíc áut je veľavravná

V prvej desiatke tohtoročného rebríčka sa umiestnila ešte jedna japonská značka - Subaru, ktorá obsadila siedme miesto. Ázijskú reprezentáciu dopĺňajú: piaty Genesis, šiesty Hyundai a KIA, ktorej pripadlo deviate miesto. V hornej časti tabuľky sa umiestnili ešte dve značky z Európy – Porsche tesne za stupienkom víťazov a Mini, ktoré obsadilo 10. miesto.

Do amerického rebríčka zaradili 30 výrobcov áut. Aby bola daná značka zahrnutá do hodnotenia, potrebujú analytici organizácie Consumer Reports dostatok údajov o najmenej dvoch modeloch, ktoré vyrába. Preto v rebríčku chýbajú značky ako napríklad Fiat alebo Land Rover. Tohtoročné hodnotenie bolo založené na údajoch o 420-tisíckach automobilov.

zdroj: Consumer Reports