Lexus NX

Na Európskom trhu je od roku 2014 a už niekoľko rokov najpredávanejší Lexus na európskom trhu. V minulom roku to bolo 24 309 kusov a viac ako 70 % z nich boli vozidlá vybavené hybridným pohonom. Na Slovensku je možné ho kúpiť s preplňovaným benzínovým motorom 2,0 l s výkonom 175 kW (238 k) a maximálnym krútiacim momentom 350 Nm. Alebo tiež s hybridným systémom s výkonom 145 kW (197 k) s atmosférickým benzínovým motorom s objemom 2,5 litra. Obe verzie sú k dispozícii s pohonom vpredu alebo s pohonom oboch náprav. V hybridnom variante pohon zadnej nápravy robí ďalší elektrický motor.

Veľmi štedro vybavený

Lexus ponúka typ NX s komplexným bezpečnostným balíkom (vrátane ochrany pred nárazmi s detekciou chodcov a asistentom udržiavania vozidla v jazdnom pruhu), HUD displejom, svetlami full LED, adaptívnym odpružením alebo parkovacími senzormi s automatickým brzdením. Súčasťou základného vybavenia sú aj dvojzónová klimatizácia, hlasové ovládanie alebo multimediálny systém Apple CarPlay a Android Auto. Japonský výrobca oficiálne oznámil, že plánuje uviesť na trh tento typ aj ako plug-in hybrid. Materská Toyota už predstavila RAV4 Plug-in Hybrid. Podobné rozmery oboch modelov naznačujú, že vybavenie Lexusu NX takouto jednotkou bude prirodzený krok.

Lexus UX

Druhý najobľúbenejší typ na starom kontinente je najnovší a najmenší crossover UX. Zaznamenal vynikajúci štart. V prvom roku dosiahol predaj 20 943 kusov. Podobne ako NX je v ponuke v dvoch verziách –  na výber je verzia so spaľovacím benzínovým atmosférickým motorom 2,0 l s výkonom 125 kW (171 k) alebo s hybridným pohonom a výkonom 135 kW (184 k). UX je dostupný s predným pohonom alebo s pohonom oboch náprav s dodatočným elektromotorom. Vďaka tejto efektívnej kombinácii je priemerná spotreba hybridného UX 250h od 5,3 l/100 km. Pritom to nie je žiaden leňochod, auto zrýchľuje na 100 km/h za 8,5 s.


Nadštandardná výbava je samozrejmosť

V základnej cene dostane kupujúci prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov (aj v noci) a cyklistov, asistenta udržiavania v jazdnom pruhu alebo systém rozpoznávania dopravných značiek. Treba spomenúť aj dvojzónovú automatickú klimatizáciu so senzorom vlhkosti, zadnú parkovaciu kameru či multimediálny systém s Apple CarPlay a Android Auto. V prípade vyšších verzií je vybavenie pochopiteľne ešte lepšie -  nájdeme v ňom HUD displej, audiosystém Mark Levinson s 13 reproduktormi či systém sledovania dopravy za vozidlom s fuknkciou brzdenia. Rodina modelu UX sa onedlho rozrastie. V priebehu tohto roka sa do autosalónov vo vybraných európskych krajinách dostane prvý elektrický automobil Lexusu, model UX 300e. Crossover bude mať dojazd viac ako 300 km a zrýchlenie na stovku  za 7,5 s.

zdroj: Lexus News