Rastúca nehodovosť a neustále sa zvyšujúci počet nenapraviteľných vodičov na nemeckých cestách viedla miestne orgány k novej taktike „nastolenia poriadku na cestách Nemecka“. Od 28. apríla 2020 Nemecko pristúpilo k zmene vybraných pravidiel v cestnej premávke a sprísneniu pokút. Byť opatrný sa rozhodne vyplatí, nemeckí policajti budú totiž prísnejší a za istých okolností vám napríklad už pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti o 21 km/h v obci (o 26 km/h mimo obce) môžu na mesiac vziať vodičský preukaz.

Pozor na záchranárske uličky

Častý problém nielen v Nemecku teraz budú postihovať prísnejšie. Za včasné nevytvorenie záchranárskej uličky vás teraz v Nemecku čaká pokuta až 320 eur, nemeckí policajti pritom nie sú náchylní na „dohodu“ a najmä v tomto prípade budú jednať dosť nekompromisne. Práve neskorý príchod „zablokovaných“ záchranárov k miestam vážnych nešťastí sa totiž v poslednom období ukázal ako jeden z najvážnejších problémov. Ale pozor, polícia si posvieti aj na zneužitie záchranárskej uličky. Ak sa teda vyberiete v tesnom závese záchranárskeho auta, koledujete si o pokutu 240 eur.

Okolo cyklistov opatrne

Viac chránení už budú aj cyklisti. V obci ich musíte obchádzať vo vzdialenosti minimálne 1,5 m, mimo obce dokonca až 2 metre. To, čo sa ľahko napíše, sa však v praxi horšie dodržiava. Odporcovia varovali, že najmä mimo obcí môže toto nariadenie výrazne obmedzovať premávku, či dokonca vytvárať kolízne situácie, no neuspeli. Nekompromisná polícia sa zameria aj na opatrnosť vodičov odbočujúcich doprava a križujúcich pritom cyklistické chodníky. Iné je aj posudzovanie nedovoleného zastavenia na cyklochodníku. Za tento priestupok sa pokuta zodvihla z 15 na 100 eur.

Domov „po vlastných“

Prísnejšie budú policajti posudzovať aj prekročenie max. povolenej rýchlosti. Pri presiahnutí o 21 km/h v obci hrozí pokuta 80 eur, ak však rýchlosť prekročíte o 26 km/h, pokuta narastie na 100 eur. Polícia vám pritom môže na mesiac zakázať ďalšiu jazdu. Pri závažnejšom porušení predpisov môžete prísť o vodičák na dva mesiace. A pozor, ak jazdíte do Nemecka častejšie a v priebehu jedného roka dvakrát výrazne prekročíte max. povolenú rýchlosť, v Nemecku vám môžu zakázať jazdu nadobro.

Prísnejšie budú Nemci pokutovať aj nadmerné obťažovanie okolia (hlukom a pod.), neoprávnené parkovanie na miestach určených pre elektromobily a telesne hendikepovaných, či používanie antiradarov.

zdroj: Reuters