Na Slovensku zákon presne nestanovuje, kedy je prezutie pneumatík na zimu povinné. Platí však, že od 15. novembra do 31. marca ich vodiči musia mať v prípadoch, keď je na ceste súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Presnejšie povedané, povinné sú vtedy, keď sa dá predppokladať, že na plánovanej trase by sa takéto podmienky mohli vyskytnúť.

Takto sa zmenili ceny

Nejde však samozrejme len o to, aké povinnosti nám ukladá zákon. Na suchej ceste by vodič mohol potenciálne jazdiť celý rok a stále to nie je dobrý nápad. Zimné pneumatiky prinášajú predovšetkým vyššiu bezpečnosť oproti tým letným, ktorých jazdné vlastnosti sa v chladnom zimnom počasí zhoršujú. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako sa zmenili ceny v slovenských pneuservisoch a koľko si za prezutie priplatíte.

Prevádzky sme vybrali do nášho článku náhodne prostredníctvom vyhľadávača Google. Aktuálne ceny pneuservisov sme našli online na ich webstránkach. Aby sme sa dostali k historickým dátam, použili sme internetový archivačný portál web.archiv.org. Ten nám zobrazil, aké ceny ponúkali konkrétne pneuservisy napríklad na začiatku tohto roka, prípadne koncom toho minulého. Dokázali sme tak porovnať konkrétne zdraženie.

V článku zámerne nespomíname názvy pneuservisov, keďže nejde o reprezentatívny prieskum, ale iba o rýchlu vzorku, ktorá nám potvrdila očakávané: ceny v pneuservisoch išli počas tohto roka citeľne nahor. Kopírujú tak celkový ekonomický vývoj. Očakáva sa ďalšie zdražovanie energií, materiálov a iných položiek, ktoré sú dôležité v rámci prevádzky pneuservisov. To následne tlačí ich majiteľov k tomu, aby dvíhali ceny a v praxi vidíme, že sa tak dialo celý tento rok.

Porovnanie sme začali v Bratislave, no z hlavného mesta sme sa presunuli aj do Banskej Bystrice a Košíc, aby sme pokryli celú TOP3-ku najväčších miest krajiny.

Zdraženie medzi 5 až 25%

Ešte v januári 2022 si nemenovaný bratislavský servis pýtal za kompletné prezutie 45 eur, pokiaľ máte disky s priemerom od 15 do 17 palcov. Ak by ste sa rozhodli využiť jeho služby teraz, zaplatíte 51 eur. Zdraženie je v tomto prípade viac ako 13-percentné.

Servisy zdražovali rôzne, aj závislosti od toho, aké veľké disky pre auto máte – jeden zo servisov zdražel o 2 eurá (na výsledných 40 eur) kompletné prezutie vozidla s vyvážením pri priemere diskov 15 palcov. Pre väčšie disky s rozmerom 16 až 17 palcov však cena poskočila výrazne viac – o 5 eur na 45 eur.

Na prezutie pneumatík netreba zabúdať predovšetkým kvôli vlastnej bezpečnosti.

Na vyššie ceny sa musia pripraviť aj majitelia áut v Košiciach. Na východe krajiny sme našli napríklad pneuservis, ktorý si ešte minulý rok pýtal sumu 37 eur za kompletné prezutie plechových diskov s priemerom disku 14″-16″. Aktuálne zaplatíte 41 eur.

Ďalší príklad zvýšenia cien sme našli v Banskej Bystrici, v tomto prípade na úrovni až 25 %. Za prezutie a vyvažovanie všetkých štyroch hliníkových diskov s veľkosťou 20" alebo viac si pneuservis minulý rok pýtal 72 eur. Dnes by ste tu zaplatili 90 eur.

Pre férovosť dodávame, že pri príprave článku sme našli aj pneuservisy, ktoré ponechali rovnaké ceny z minulého roka. Tu však nevieme s istotou, či ten-ktorý servis aktualizoval webovú stránku. Zároveň boli takéto prevádzky v menšine, zatiaľ čo dielne s vyššími cenami sme našli doslova do pár minút.

Náš rýchly prehľad ukazuje, že v pneuservisoch môžete očakávať ceny vyššie o 5 až 25% oproti tým z konca minulého roka. To je samozrejme veľký rozptyl potvrdzujúci, že ešte pred objednaním termínu v pneuservise sa oplatí spýtať na cenu, pretože môže byť iná ako v minulosti.