Európske veľkomestá plánujú postupne vytlačiť z ciest nielen vznetové, ale všetky spaľovacie motory. Paríž chce úplný zákaz spaľovacích motorov od roku 2030, Veľká Británia ich predaj od roku 2040. Niektoré nemecké mestá plánujú po nízkoemisných zónach uplatniť úplný zákaz prevádzky pre vznetové modely.

Odkúpenie vozidla v prípade zákazu vjazdu do mesta, v ktorom bývate, je zaujímavým nápadom pre nalákanie zákazníkov na vznetové modely.

Nissan voči možnému opatreniu v Nemecku ponúka garanciu na odkúpenie, ktorá pri kúpe nového vozidla stojí (pri cene auta) zanedbateľných 500 eur. Automobilka ju ponúka zatiaľ na modely Qashqai a X-Trail so vznetovými motormi.

Nissan ponúka garanciu za zanedbateľný poplatok 500 eur pri nákupe nového vozidla.

Aké sú podmienky? Táto garancia je k dispozícii za 500 eur pri nákupe vozidla cez financovanie na maximálne 4 roky. Zákaz na vznetové motory musí vzniknúť počas týchto 4 rokov v meste do 100 km od vášho bydliska a musí trvať minimálne 30 dní za rok. Rôzne smogové zákazy vyhlásené na pár dní ročne teda do tejto akcie nespadajú.

Odkúpenie bude prebiehať na základe ohodnotenia vozidla od spoločnosti Eurotax/Schwacke.

Akou cenou Nissan odkúpi vozidlá späť? Predajcovia budú vychádzať zo zostatkovej hodnoty auta podľa systémov od spoločnosti Eurotax/Schwacke. Odkúpenie nebude stáť majiteľa žiaden ďalší poplatok a tiež predčasné ukončenie splácania bude zadarmo. V prípade záujmu bude zákazníkovi ponúknutý nový elektromobil Leaf za zvýhodnených podmienok.

Čo myslíte, má takýto čin zmysel? Zákaz pre vznetové vozidlá môže naozaj prísť prakticky „zo dňa na deň“ (v priebehu pár mesiacov) a ľudia by tak mohli zostať bez svojich vozidiel. Nebudem tu obhajovať majiteľov vznetových áut, ktorí ich využívajú na „poprdkávanie“ po meste s maximálne 5 km trasami. Čo však spraví človek, ktorý býva v meste a za prácou dochádza 100 a viac km? V Nemecku to totiž nie je nič výnimočné. Prípadne by ste podobný príplatok za garanciu pri kúpe nového vozidla akceptovali?

Zdroj foto: Nissan

Garanciu si budú môcť zákazníci zakúpiť k modelom Qashqai a X-Trail so vznetovým motorom.