Nokia do sveta automobilov už preraziť chcela. Nevyšlo jej to.

Po vzdaní sa divízie mobilných telefónov sa Nokia chce po novom sústreďovať na komunikáciu medzi vozidlami a rozvoji svojich online mapových podkladov. Pre tento účel dokonca založila fond s hodnotou 100 miliónov amerických dolárov. Nokia považuje automobily za novú platformu, ktorá bude v blízkej dobe rýchlo preberať nové technológie, ako je to v prípade smartfónov alebo tabletov. 

Fond má vo všeobecnosti slúžiť na to, aby Nokia mohla investovať do začínajúcich spoločností, ktoré rozvíjajú technológie umožňujúce komunikáciu medzi vozidlami, využívanie online máp a podobných internetových služieb.

Nokia chce pokračovať vo vývoji svojich mapových podkladov a svet automobilov chce obohatiť aj o nové komunikačné technológie.

Nokia však v oblasti automobilov nie je nováčikom. Jej vstup do tohto segmentu už pred niekoľkými rokmi nevyšiel. Výrobca predstavil operačný systém pre informačno-zábavné centrá áut, ktorý mal uľahčiť prepojenie vozidla a smartfónu. Systém sa však nikdy neujal a automobilky ho nerozšírili. 

Fínsky výrobca však verí, že v najbližšej dobe dôjde k prudkému rozvoju komunikácii medzi jednotlivými vozidlami. Automobily budú môcť medzi sebou zdieľať dáta o premávke, polohe alebo rýchlosti. Daný segment je však atraktívny aj pre iné firmy a Nokia nie je prvá, ktorú zaujal. Intel založil fond na vývoj podobných technológii už v roku 2012. 

Nie je vylúčené, že mapové podklady Nokia v blízkej budúcnosti skončia v smartfónoch aj s iným operačným systémom ako Windows Phone. 

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj: Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov? Volvo skúma aj túto možnosť